Anasayfa / UYAP / UYAP’a Girişte Mobil İmza

UYAP’a Girişte Mobil İmza

mobil-imzaUYAP’a girişte mobil imza kolaylığı. Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde internet sitesinde UYAP Vatandaş ve Avukat Portal’a bundan böyle mobil imza ile de giriş yapılabileceğini duyurdu. Böylelikle UYAP girişlerinde Elektronik İmza (e-imza) tekeli de ortadan kalkmış oldu.

Böylelikle avukatlar ve vatandaşlar, UYAP Portal’a cep telefonlarını kullanmak suretiyle mobil imza ile de erişebilecekler.

Bilindiği üzere vatandaşlar, UYAP üzerinden haklarında açılmış bir dava olup-olmadığını, taraf bulundukları davaların son durumları ile dosyalardaki evrakları inceleyebilmekteler. Avukatlar ise, vekil bulundukları tüm dosyaları inceleyerek evrak alabilmekte ve UYAP üzerinden dilekçe gönderebilirmekte, vekil olmadıkları dosyaları ise hakim onayı ile inceleyip, hukuk davası açabilmekte, duruşma günlerini takip edebilmekteler.

Mobil imzanın kullanılabilmesi için ise, bu hizmeti sağlayan GSM operatörlerine başvuru ile olabilmektedir. Çeşitli prosedürlerden sonra alınan mobil imza, elektronik imza gibi tüm alanlarda geçerli olarak işlem görmektedir.

UYAP Vatandaş Portal

UYAP Avukat Portal

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.