Anasayfa / UYAP / UYAP Vatandaş Portal Giriş ve Kullanma Rehberi

UYAP Vatandaş Portal Giriş ve Kullanma Rehberi

UYAP’ın adli ve idari yargı birimlerinin kullanımına açılmasından bu yana sekiz yılı aşkın bir zaman geçti. Zaman içinde UYAP, adliye personelinn tekelinden çıkarak daha geniş kitlelere ulaştı. Özellikle Avukat Portal‘da yapılan düzenlemelerle, avukatlar için önemli bir işlev kazandı. Ağır aksak, durdu, yürüyor derken UYAP bugün artık yargının ve hukuk sektörünün bilişim dönüşümünde lokomotif işlevi görüyor. Avukatların sisteme adapte olmaları büyük oranda tamamlanmışken, bir yandan da Vatandaş Portal için çalışmalar sürdürülüyor. Bu kapsamda Vatandaş Portal, epey yol aldı bile. Bu yazıda vatandaşlar için Ulusal Yargı Ağı’na girişi ve sistemin kullanılmasını anlatacağım.

UYAP Vatandaş Portal Nedir?

Vatandaş Portal, UYAP’ın vatandaşların, kendileri açtıkları veya haklarında açılmış olan adli ve idari davalar ile icra takiplerini takip edebilecekleri bir diğer portalıdır. Vatandaş Portal’a giriş yapan bir kullanıcı, adının geçtiği derdest ve kapanmış tüm hukuk, ceza, idari davalar ile icra takiplerini görüntüleyebilir, dosyaların safahatını izleyebilir, dosyalardan evrak çıktısı alabilir, duruşmalarını takip edebilir, satış ilanlarını görüntüleyebilir, dava açılış harcı hesaplayabilir ve yüksek yargıda bulunan dosyalarını kontrol edebilir.

Vatandaş Portal’a Nasıl Girilir?

http://vatandas.uyap.gov.tr adresi üzerinden açılacak sayfadan Vatandaş Portal’a giriş için dört yöntem mevcut:

  1. T.C. kimlik numarası ile doğrudan giriş
  2. Elekronik imza ile giriş
  3. Mobil imza ile giriş
  4. E-devlet şifresi ile giriş

Vatandaş Portal’ı en aktif biçimde kullanabilmek için elektronik yahut mobil imza ile giriş yapılması gerekiyor. Zira, T.C. kimlik numarası ile giriş yapılması durumunda bazı kısıtlamalar mevcut. Örneğin, UYAP’ta kayıtlı kişisel bilgiler görüntülenemekte, taraf olunan dosyalar kolayca bulunamamakta. Dosya sorgusu yapılabilmesi için nüfus cüzdanı seri numarasını girmek gerekiyor. Bununla amaçlananın kişisel verilerin korunması olduğunu ifade etmeye elbette gerek yok. E-devlet şifresi ile giriş için ayrı bir buton konulmuş olsa da, yönlendirilen sayfada e-devlete giriş yapabilmek için e-imza ya da m-imza gerektiğinden, bu butonun çok işlevi kalmıyor. Ayrıca sisteme elektronik imza kullanılarak girilmek istenmesi durumunda bilgisayarınızda Java kurulu olması gerekiyor. Bu konuda Hukuk Sokağı’nda bulunan bir video mevcut. Elektronik imza ve Java kurulumu için faydalanabilirsiniz.

UYAP-vatandaş-ekranı

Vatandaş Portal İle Yapılabilecek İşlemler

Vatandaş Portal üzerinden yapılabilen işlemler giderek artmakta ve vatandaş portal da giderek daha işlevsel hale gelmektedir. Vatandaş portala güncelleme geldikçe ben de bu yazıyı güncellemeye devam edeceğim.

Vatandaşlık Bilgileri Güncelleme

Sistem üzerinden Uyap Bilgilerim menüsünden telefon ve eposta bilgilerinin yanında MERNİS adresi de güncellenebiliyor. Güncelle butonuna tıklanmasının ardından sistem üzerinden güncel adresiniz MERNİS adresi olarak beliriyor. Sisteme imzasız girildiği takdirde bu bilgileri görüntülemek ve güncellemek mümkün değil.

Taraf Olunan Dosyaları Görüntüleme

Dosyalarım menüsünden taraf olunan dosyaların sorgusu yapılabilir, derdest olan tüm dosyalar görüntülenebileceği gibi kapanmış dosyalar da birimlerine göre ekrana dökülebiliyor. Bunun yanında dosyaların safahat bilgileri de görülebilir. Evrak göndermek henüz mümkün olmasa da dosyadaki evraklar açılarak yazıcı dökümü alınabilir. Sisteme imzasız girilmesi halinde derdest dosyaların görüntülenebileceği butonun olmadığı dikkate çarpıyor. Bu durumda yargı birimine göre yapılabilecek sorgu için de cüzdan seri numarasını girmek gerekiyor.

Duruşmalar

Duruşmalarım menüsünden belli bir tarihten sonrası için günlük, haftalık, iki haftalık ve aylık olarak duruşma bilgisi sorgulanabiliyor. Sistem, taraf olunan dosyaların duruşmalarını kronolojik olarak sıralıyor. Dosyaların içine girerek inceleme yapmak ve dosyadan örnek almak burada da mümkün.

İlanları Görüntüleme

Elekronik ilan menüsüne girildiğinde aktif ilanlar 15 günlük periyotlarla sorgulanarak görüntülenebiliyor. Türkiye’nin her yerindeki icra ve iflas dairelerinin satış ilanlarıyla satış memurluğunun ilanları, kamulaştırma, vasi tayini ve değişikliği, kıymetli evrak iptali, duruşma günü ve dava dilekçesi, tasfiye kararının hazırlanması, gaiplik ve benzeri ilanlara bu menüden erişmek mümkün.

Harç Hesaplama

Bu menüden hukuk mahkemelerinde açılacak davayla ilgili verilerin girilmesi halinde gerekli harç ve gider avansı hesaplaması yapılabiliyor. Böylece adliyeye gitmeden önce, yatırılacak harç ve avans miktarının belirlenmesi mümkün hale geliyor.

Telefon No Sorgulama

Tüm yargı birimlerinin telefon numaralarının sorgulanabildiği menüde, yalnızca açılan arama kutucuğuna ilgili birimle ilgili terimleri yazarak sorgula butonuna tıklamak yeterli. Arama teriminin geçtiği tüm birimler, telefon numaralarıyla birlikte anında ekrana listeleniyor.

Yargıtay ve Danıştay Dosyası Sorgulama

Yargıtay ve Danıştay’daki dosyaların bu menülerden sorgulanması mümkün. Ancak Yargıtay sorgusu sistem üzerinden yapılmadığından, Yargıtay’ın sayfasına yönlendirme yapılıyor. Danıştay dosyalarını ise Danıştay esas numarası yahut ilk derece yargı birimi dosya numarasından Portal üzerinden sorgulamak mümkün.

Dava Açma

Son güncellemeler ile birlikte, UYAP Vatandaş Portal üzerinden artık hukuk mahkemeleri ile idare mahkemelerinde dava açmak mümkün. Ayrıca elektronik imzalanmak kaydıyla dosya içerisine evrak, dilekçe vb. döküman da gönderilebiliyor.

E-tebligat adresi

v3.80 güncellemesiyle birlikte gelen bir yenilik olarak, varsa elektronik tebligat adresi de sisteme tanımlanabiliyor. Böylece artık tebliğ mahiyetindeki yazışmaları e-tebligat yoluyla almak mümkün hale geliyor.

Bunların dışında soldaki menü çubuğunun alt kısmında Program Yükleme ve Linkler menüleri bulunuyor. Bunlar ile UYAP için gerekli döküman editörü, Java sürümü, UYAP takip ve mevzuat programlarını indirmek mümkün. Bunun yanında Adalet Bakanlığı’na ilişkin çeşitli birimlerin sayfalarına da linkler menüsü üzerinden kolayca erişilebilmekte.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.
X