Anasayfa / Köşe Yazıları / KAMBİYO SENETLERİNDE YAPILAN HATALAR-1

KAMBİYO SENETLERİNDE YAPILAN HATALAR-1

Bilindiği üzere İcra iflas Kanunu 167.-176 maddelerinde  Kambiyo senetleri Hususi takip usullerine yer verilmiştir.

      Çek veya senedin borçlusu gerçek kişi olabileceği gibi tüzel kişi veya şirket de olabilmektedir.Kambiyo senetlerinin borçlusu tüzel kişi ve şirket olması durumunda daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Tüzel kişi veya şirketler tarafından verilen kambiyo senetlerinin yetkili temsilcisi tarafından imzalandığına emin olmamız gerekir. Bu durumu kıymetli evrakı aldığınız şirket ya da tüzel kişilerin imza sirkülerini inceleyerek öğrenebiliriz. Yetkili kişi tarafından imzalanmayan kıymetli evraklar takip konusu yapıldığı takdirde imza yetkili temsilciye ait olmadığına dair itiraz ile karşılaşılmaktadır. Bu durumun mahkemeler tarafından incelenmesi neticesinde itiraz haklı bulunur ise paramızı alamadığımız gibi üstüne icra tazminatı ve yargılama giderlerine de mahkum ediliriz.

      Bu durumun yaşanmaması için kıymetli evrakların tüzel kişi veya şirket yetkili kişilerince imzalanması gerekmekte, eğer şirketin borç altına sokulması yetki sözleşmesi ile birden çok yetkilinin imzası ile oluyorsa bu durumda o yetkililerinde kıymetli evrakı imzalaması gerekmektedir. Birden çok imzanın gerekli olmadığı durumlarda yine yetkili kişi tarafından iki imza artırılmalıdır çünkü çift imzanın koşul sayılmadığı durumda atılan tek imza yeteri olmakla atılan ikinci imzanın şahsi sorumluluğu doğurduğu yargıtay kararlarında da kabul edilmiştir. 

     Konunun özetinde; kıymetli evrakları imzalanması sırasında imza huzurda attırılmalı, imza atanın yetkili kişi olup olmadığı araştırılmalı, çift imza koşulu olmadığı durumlarda yine çift imza attırılmalıdır.

 

Yazar: Av.Volkan KAYA

İstanbul Barosunda Avukat. Yazar ve Şair.
X