Anasayfa / Köşe Yazıları / Herkese Lazım Olan Hukuktan Günümüze Kalanlar

Herkese Lazım Olan Hukuktan Günümüze Kalanlar

Herkese selamlar, ilk yazım olması dolayısı ile bugün Hukukun var olması gerektiğinden ve var olması gerekliliğini bile bile neden yok olmasına göz yumduğumuzdan bahsedeceğim.

Adil davranmak ve hakkaniyeti gözetmek günümüzde daha çok zorlaşmasının sebebi belki de bozulan düzene ayak uydurmanın daha rahat olmasındandır.  Bilinen bir şey şu ki iki kişi bir arada yaşıyorsa orada hak kavramının var olacağıdır. Hakkın söz konusu olması ile birlikte Hukukun varlığının aranacağıdır.  Peki iki kişinini olduğu bir yerde bile Hukuk bu kadar lazımken milyonların yaşadığı bir dünyada adalete sırtımızı çevirmemiz nedendir?

Huzurdur ya da huzuru bulma çabasıdır aslında hukuk yada hak arayışı. Şöyle bir etrafımıza baktığımızda yakınımızda olanlardan hiç tanımadıklarımıza kadar , nedir bu insanları bu kadar huzursuz eden? Tüm bu bilinenlere rağmen yapılan hukuksuzluktur işte değinmek istediğim nokta. Hukuk sadece kitaplarda yazanlar ya da yasa koyucunun çıkardığı kanunlar değildir. Normatif düzen ile gerçekliğin harmanlanmasıdır Hukuk. Ama gerçek düzende iyi niyetlerin suistimali hukukun sadece normlar düzeninde  varlığını devam ettirmesine sebep olmakta.

Aradığımız aslında adaletin her yere sirayetinin sağlanmasıdır. Bunun aksi ise çıkar gruplarının kendi hukuku ile toplumları yönetmesidir. Bu tabi ki demokratik görünebilir fakat demokrasi ile hukukun uygulanmasının kilit ayrım noktaları vardır. Buna da bir ara açıklık getireceğimi belirtmek isterim, şimdilik kalın sağlıcakla..

Yazar: Av.Volkan KAYA

İstanbul Barosunda Avukat. Yazar ve Şair.

Ayrıca bknz.

Anayasa Madde 19: Kişi Hürriyeti ve Güvenliği Hakkı Kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne Yapılan Bireysel Başvuruların İncelenmesi

ANAYASA MADDE 19  KİŞİ HÜRRİYETİ VE GÜVENLİĞİ HAKKI KAPSAMINDA ANAYASA MAHKEMESİ’NE YAPILAN BİREYSEL BAŞVURULARIN İNCELENMESİ …

X