Anasayfa / Avukat / Nafaka ve Nafaka Türleri / Boşanma Davası

Nafaka ve Nafaka Türleri / Boşanma Davası

Nafaka;

Boşanma sonrası darlığa düşecek olan kişiye, boşandığı eşinin her ay ödemesi gereken parayı ifade eder.

Boşanma davalarında nafakanın talebi, boşanma davasının türüne ve istenecek nafaka çeşidine göre farklı şekillerde olmaktadır. Nafaka taleplerinde davayı kimin açtığına bakılmaksızın talep değerlendirilir. Nafaka talepleri hakim tarafından değerlendirilirken, nafakayı ödeyecek tarafın iş durumu, yaşam tarzı ve standardı yani maddi durumu dikkate alınır. Ayrıca tabi ki tarafların kusur oranları önemli etken olmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davalarında Nafakanın belirlenmesi;

Anlaşmalı boşanma davalarında nafaka yapılan protokol çerçevesinde iki tarafın rıza gösterdikleri bedel üzerinden belirlenir. Boşanma sonrası yoksulluğa düşecek taraf ve ya çocuğun velayetini alan taraf yoksulluk nafakası ya ada bakım iştirak nafakası talep edebilir.

Çekişmeli boşanma davalarında Nafakanın belirlenmesi;

Çekişmeli boşanma davasına dava devam ederken alınabilecek nafaka Tedbir nafakasıdır. Diğer nafakaların talebi dava devam ederken olabilir fakat nafakanın belirlenmesi dava kesinleştikten sonra olmaktadır. Bu talepler yönünde Aile mahkemesinin vereceği kararları yine tarafların kusur oranları,maddi durumları ve çocuğun velayetini alan tarafın talepleri belirlemektedir.

Kimler Hangi Nafakayı alabilir diye güzel bir özet yaparsak;

Boşanma kararının kesinleşmesi sonrasında ergin olmayan çocuk için ergin olacağı tarihe kadar velayet kendisine verilmeyen eşin, çocuk yararına vereceği nafakaya İŞTİRAK NAFAKASI denir. (TMK m. 182)

EŞ adına boşanma kararının kesinleşmesinden sonra verilen verilen nafakaya YOKSULLUK NAFAKASI denir. (TMK m. 175)

Boşanma davasının devamı sırasında EŞ ve ERGİN OLMAYAN ÇOCUK yararına verilen ve boşanma davasında verilen kararın kesinleşmesine kadar süren nafakaya TEDBİR NAFAKASI denir. (TMK m. 169)

Bağımsız nitelikte TMK m. 197 hükmüne göre açılan ve EŞ ve ERGİN OLMAYAN çocuk yararına verilen nafakaya TEDBİR NAFAKASI denir.

ERGİN olan muhtaç kişinin üstsoy, altsoy ve kardeşlerinden isteyebileceği nafakaya YARDIM NAFAKASI denir (TMK m. 364)

Son olarak ;

Nafaka artırımı ile ilgili

Yoksulluk nafakası ya da iştirak nafakası alan kişilerin aldıkları nafaka miktarının yetmemesi durumunda nafaka artırım davası açmaları mümkündür. Nafaka yükseltme davası istenildiği zaman açılabilir. Nafaka kesin bir hüküm içermez yani değişen yaşam koşullarına bağlı olarak nafakanın artırılması talep edilebilir. Nafaka artırım davası açacak kişiler bu konuda hazırlanacak dilekçe ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapmalıdırlar.

Nafaka kaldırma ile ilgili

Nafaka ödeme gücünden yoksun kalan bireyler, ya da eski eşinin haksız şekilde nafaka aldığını öne süren kişiler bu durumları öne sürerek nafaka kaldırma davası açabilirler. Nafaka kaldırma davalarında nakafanın neden kaldırılması gerektiğinin ispatı gerekir.

Yazar: Av.Volkan KAYA

İstanbul Barosunda Avukat. Yazar ve Şair.

Ayrıca bknz.

Güvenlik Soruşturması Nedeniyle Atanamayan Doktorlar İçin Yol Haritası

         Stratejik personele yönelik kura ve atamalar dönemsel olarak yapılmaktadır. Son zamanlarda ülke gündemini meşgul …

X