Anasayfa / Kaynak / İş Dünyasında Değişen Jenerasyon ve Sanal Şirket

İş Dünyasında Değişen Jenerasyon ve Sanal Şirket

İş dünyası rekabet üzerine kurulmuş olup, bu dünyayı oluşturan şirketlerin kazanç ve kazanım konusunda birbirleriyle olan yarışları malumlarımızdır. İş dünyasındaki bu kıyasıya rekabet daha fazla kâr edebilme amacı güden şirketlerin patronlarını bu amaç doğrultusunda maliyetleri azaltmayı hedeflemektedirler. Böylece daha fazla kâr edebilen bir şirkete ve istikrarlı bir büyümeye sahip olunabilecektir. Maliyetlerin azaltılması; kimi zamana depolanabilirliğin az olabilme şansı ile kimi zaman insan gücü yerine makine gücünü sistematik kullanmak gibi seçenekler ile mümkün olabilecektir.

İş dünyasındaki en büyük etmenlerden biriside risklerin belirlenmesi ve olası risklerin mevcut olduğu durumlarda risk yönetiminin nasıl yapılacağıdır. Risk yönetimi sırasında alınan önlemlere örnek olarak işten çıkarmaları da gösterebiliriz. Gidişatın kötü olduğu bir firma, maliyetlerini azaltmak adına personelini işten çıkartabilmektedir. Personelin firmanın bünyesinde kazandığı tecrübenin şirket menfaati söz konusu olduğunda öneminin kalmadığı bilinmelidir. Aynı firma daha sonra personel alma sürecinde iş tecrübesi ve uzmanlığa dikkat edecektir. Bir firmanın böyle bir tercihte bulunmak istemesinden daha doğal bir şey olamayacağı su götürmeyecek bir gerçektir. Yazının devamında bir tez olarak öne atılacak konunun ilk basamağını oluşturmaktır.

İş dünyasına ilk olarak bir firma ve yönetimi gözünden bakmış olmakla birlikte en önemli kısım olan iş ve işçi bazlı da bakmak gerekir. Yeni mezun olmuş ve teorik bilgi olarak donanmış fakat uygulamada zayıf olmasından dolayı tercih sebebi olmayan genç potansiyelin el tersi edilmesi uzun vadede iyi bir strateji olmayacağını düşünmek gerekir. Günümüz dünyasında gelişen teknolojiye çabuk ayak uydurabilen yaşlı fakat dinamik yöneticiler veya çalışanlar elbette bulunabilir ama bu teknoloji içine doğmuş bir jenerasyon göz ardı edilmesi doğru bir hamle olmayacaktır.

Şuan ki jenerasyon teknolojinin gelişimi ile “Daha rahat ve en kolay şekilde neler elde edilebilir ?” sorusunun temelindeki düşünce üzerine hareket ettiği kabul edilmelidir. Güçlü beyinlere sahip olan bu potansiyelleri rahatı ve kolaylığı tercih etmelerinin negatif olarak değil pozitif olarak etki edebilmesinin sağlanması gerekmektedir. İşverenlerin sitemlerini şimdiden duyar gibiyim. Değişen dünyayı okuyabilmek ve genç jenerasyonu bu sisteme dahil edebilmek bu işin kabiliyet gerektiren kısmıdır nihayetinde.

Şirketler bildiğimiz üzere hep yerleşik düzen olarak kurulu kâr amacı güden ve ticaret ile meşgul olan kuruluşlardır. Değişen jenerasyon ile birlikte şirketlerdeki yapılanmaların değişebilir olabilecektir. Örneğin bir şirkette çalışan mühendislerin çizimlerini evlerindeki bilgisayarlardan çizip göndermeleri, işlerini evden yapmaları şeklinde kurulabilecek bir düzenin değişen jenerasyonu entegre etmek suretiyle kullanışlı olabilecektir. Bunun anlaşılabilmesi için örnek olarak sanal derslikleri örnek vermek mümkündür. Dersi anlatan hoca online olarak derse katılımı görebilir ve isteği üzerine öğrencilerinden etkisi karşılığında tepkiler alabilir. Bu dizaynın değişen jenerasyonu daha yararlı kullanabilmek adına sanal bir şirket olarak hayal edin.

Şimdi gözlerinizi kapatın ve kendinizi bir hukuk müşaviri, bir mühendis vs. gibi hayal edin. Sabah kalkıp kahvaltınızı ettiniz ve bilgisayarınızın başına oturup sisteme dahil oldunuz. Artık şirketinizdesiniz işlemlerinizi, çizimlerinizi veya uzak bağlantı yapılandırmaları ile firmadaki makinin çalışmasını dahi sağlayabildiğinizi hayal edin. İş yerinde tamamen ölmeyen zaman ve emekliliğinizin gelmesini bir mahkum gibi çentik atarak beklemediğinizi hayal edin.

Değişen jenerasyonun iş dünyasına onların bulundukları şartları da göz önüne alarak dahil edebilen yöneticiler bulundukları çağa damgasını vurabilecek istikrarlı ve çok güçlü bir şirket oluşturabilirler. Tecrübe önemlidir fakat genç ve dinamik kadro yönetici olarak sizi ve şirketinizi hayallerinizin üzerinde noktalara bile çıkarabilecektir.

Yazar: Mertcan BAYRAKTAR

Mertcan BAYRAKTAR
X