Anasayfa / Haber & Güncel / Yasa Teklifi Komisyondan Geçti, Bakanlara Doğrudan Erişim Engelleme Yetkisi Geliyor

Yasa Teklifi Komisyondan Geçti, Bakanlara Doğrudan Erişim Engelleme Yetkisi Geliyor

Bazı milletvekillerince hazırlanarak yasa teklifi olarak sunulan torba yasa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün itibariyle kabul edildi. Yasa teklifinde, pek çok önemli değişikliğin yanı sıra bakanlara doğrudan internet sitelerine erişim engelleme yetkisi getiriliyor. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen yasa teklifinin kabulü ile web sitelerine erişim engelleme konusunda yeni bir döneme girilecek.

29 maddeden oluşan yasa teklifinde, pek çok yasaya ilişkin değişiklik yer almakla birlikte, kamuoyunda daha çok erişim engellemeye ilişkin düzenleme tartışılıyor. Bu, internet sitelerine mahkeme kararı olmadan erişim engelleme yapılabilmesi konusunda üçüncü yasal düzenleme oluyor. Hatırlanacağı üzere ilk düzenleme geçtiğimiz yılın Şubat ayında yapılmış ve TİB’e mahkeme kararı olmadan internet erişimini engelleme yetkisi ve internet trafiğine hiçbir sınırlama olmadan ulaşma yetkisi tanınmış, gelen tepkiler sonrası dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün itirazı üzerine yeni bir yasal düzenlemeyle “mahkeme kararı” koşuluna bağlanmıştı. Mahkeme kararı koşulunu kaldırarak doğrudan TİB’e yetki verilmesine ilişkin ikinci düzenleme ise, Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilmişti.

Şimdi aynı düzenleme, bu kez erişim engelleme yetkisinin bakanlara verilmesine ilişkin hazırlanarak yeniden TBMM’ye getiriliyor. Teklifin yasalaşması halinde internete ilişkin yenilikler(!) şöyle olacak:

  • 5651 sayılı yasaya yeni bir madde ekleniyor (8/A). “Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi” başlıklı maddeye göre, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması sebeplerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak hakim veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Başbakanlık veya milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi veya genel sağlığın korunması ile ilgili bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilebilecek. Bu karar, erişim sağlayıcılar tarafından kendilerine bildirilmesinden itibaren dört saat içinde uygulanacak.
  • Başbakanlık veya bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından verilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı, TİB tarafından 24 saat içinde sulh ceza hakiminin onayına sunulacak, hakim 48 saat içinde karar verilecek. Hakim tarafından karar verilmezse karar kendiliğinden ortadan kalkacak.
  • Bu madde kapsamında suç teşkil eden içerikleri oluşturan ve yayanlar hakkında TİB tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak. Suçun faillerine ilişkin bilgiler, yer ve erişim sağlayıcılar tarafından adli mercilere verilecek. Buna uyulmaması halinde yer ve erişim sağlayıcılara adli para cezası öngörülüyor. Ayrıca içeriğin çıkarılması veya erişim engelleme kararını yerine getirmeyen içerik ve yer sağlayıcılar da adli para cezası ile cezalandırılacak.

TİB’e, Başbakanlık veya Bakanlıkların talebi ile de olsa, mahkeme kararı olmaksızın içerik çıkarma ve erişim engelleme yetkisi verilmesinin bir sansür düzenlemesini çağrıştırdığı konusunda pek çok uzman hem fikir durumda.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

Anayasa Mahkemesi 6552 sayılı Torba Yasanın Bazı Hükümlerini İptal Etti

Geçtiğimiz Eylül ayında 6552 kanun numarasıyla kabul edilen torba yasa hakkında Anayasa Mahkemesi’ne yapılan 120 milletvekili tarafından …