YARSAV Başkanı da Dinlenebilir

Hukuk Sokağı Haber Servisi —  19 Kasım 2008 — Yorum yapılmamış

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Eminağaoğlu’nun, telefonunun dinlendiği ve e-postalarının izlendiği iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurusuyla başlayan soruşturma tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonunda MİT, Emniyet ve TİB görevlileri hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Ntvmsnbc.com’un haberinde şöyle denildi:

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun, kendisine ve derneğe ait telefonların ve bilgisayar yazışmalarının, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği 3’er aylık yetkilerle dinlenip izlendiği iddiasıyla MİT, Emniyet ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) görevlileri hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, kamu görevlileri hakkında “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verildi.

Soruşturmada, şikayet edilen kurum yetkililerinin, talepleri üzerine de olsa verilen mahkeme kararlarını uyguladıkları ve mahkeme kararlarının uygulanmasının suç olarak nitelenemeyeceği değerlendirmesinde bulunularak, kamu görevlileri hakkında “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verildi.

Kararda, Eminağaoğlu’nun, suç duyurusunda özetle, “Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT yetkililerinin, Ceza Muhakemeleri Kanunu ve 5397 sayılı yasaya aykırı olarak CMK 250. madde ile özel yetkili ve görevli Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi’nden 3’er aylık dönemler itibariyle genel dinleme kararı istediklerini, istenilen kararın verildiğini ve TİB tarafından uygulandığını, mahkemenin Jandarma Genel Komutanlığı’nın istemi üzerine verilen benzer kararının, Adalet Bakanlığı tarafından kanun yararına bozma yoluna gidilmesi üzerine Yargıtay tarafından yasaya aykırı bulunarak ortadan kaldırıldığını, bu nedenle Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT kararlarına karşı da kanun yararına bozma yoluna gidilmesi için şahsı ve başkanı olduğu YARSAV adına Adalet Bakanlığı’na başvurduğunu ve Bakanlığın kendisine başvurusunun incelendiği yolunda bilgi verdiğini” belirttiği aktarıldı.

CMK ve 5397 sayılı yasaya aykırı kararlar nedeniyle kendisine ve başkanı olduğu derneğe ait telefonların ve bilgisayar yazışmalarının dinlenip izlendiğini ileri süren Eminağaoğlu’nun, böylece “yasaya aykırı dinleme isteyen Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT yetkilileri ile bu kararı uygulayan TİB görevlilerinin, görevlerini kötüye kullandıkları” iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

Kararda, Eminağaoğlu’nun, hakkında çarpıtılmış haberlere yer verildiğini, bunların da iletişim bilgilerinin çarpıtılarak basın tarafından kullanılmasından kaynaklandığını beyan ettiği aktarıldı.

Eminağaoğlu’nun iddialarının, CMK 250. maddesiyle yetkili Ankara Ağır Ceza Mahkemesine sorulduğu ve mahkemenin, yasaya aykırı bir karar verilmesinin söz konusu olmadığını bildirdiği anımsatılan kararda, TİB ile yapılan yazışmada da başkanlığın, yasaya aykırı bir mahkeme kararının uygulanmasının söz konusu olmadığını bildirdiği belirtildi.

Mahkemelerin verdikleri kararların, itiraz ve kanun yararına bozma gibi hukuk çerçevesinde yargısal denetime tabi oldukları belirtilen kararda, “Şikayet edilen kurum yetkililerinin, talepleri üzerine de olsa verilen mahkeme kararlarını uyguladıkları ve mahkeme kararlarının uygulanmasının suç olarak nitelenemeyeceği değerlendirildiğinden, atılı suç nedeniyle şikayet edilen kamu görevlileri hakkında CMK 172 ve 173. maddeleri uyarınca kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi” denildi.

Kaynak: Ntvmsnbc.com

Hukuk Sokağı Haber Servisi

Hukuk Sokağı Haber Servisi

Posts Twitter Facebook Google+

Hukuk Sokağı Haber Servisi