Anasayfa / Adliye / Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönül Razı Değil…

Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönül Razı Değil…

Konuk yazarımızız Aysuda FİDAN, Adana Barosu’nda serbest avukatlık yapmaktadır.

Avukatım. En mutsuz meslekler sıralamasında 1. olan meslek mensuplarındanım yani. Sürekli egodan bahsediliyor. Ama neden ego yapmam gerektiğini anlayabilsem de ego yapsam keşke. Ne kaçırdığımı bir türlü anlayamıyorum.

Emeği en çok sömürülen mesleği icra ediyorum. Ben 20 yıldır tanıdığım bakkaldan bugüne kadar hiç bedava sakız dahi alamadım. Ama tüm tanıdıklarım bana ücret vermeden iş yaptırmak istiyor. Bir avukatın müvekkil çevresinin tanıdıkları olabileceğini ve tanıdıklardan para almazsa aç kalacağını anlatamadım.

Benimle aynı sıralardan geçmiş insanların bir şekilde torpilini bularak çıktıkları mahkeme kürsüsünde kibirli bakışları altında görev yaparken egolu ilan edilen biz oluyoruz. Bunu yapmayan ve hakkıyla mesleğe girmiş hakim ve savcıları tenzih ederim.

Halk gözünde itibarımız sıfır. Bize gelip kendini haklı çıkarmamız için yalvaran tüm insanlar bizi sahtekarlık ve yalancılıkla suçluyor. Oysa bizlerin yaptığı şey onların anlatımlarına teknik hukuk formatı vermek. Yalancı varsa biz yalancıların yalancısıyız. Bana gelip “ben şu suçu işledim bunu inkar etmeden benim savunmamı yapıp lehime olan hususları savunun ve vekalet ücretin neyse veririm” diyen bir insana hiç bir zaman “hayır yalan söyleyip bunu inkar edeceğim” demeyiz. Sivilde internette hatta her yerde kim bir şey danıştıysa 1 kuruş para almadan konuyu biliyorsam bilgi verdim.

Üzerimin aranması… Adliyeye girerken herkes aranmalı. Hakim ve savcıları arayamadıkları için avukatlar itiraz etti. Bir avukat silahla bir mahkemeyi basabilir bunun olabilirliği var ama bir hakim de bir savcı da o silahla içeride terör estirebilir. Nitekim Çağlayan’da bir hakim bir katibini silahla rehin almıştı.

Hadi bunları bırakın bir avukatın, savcının ve hakimin silahını başkaları onları etkisiz hale getirerek silahlarını alabilir. Yani içeriye silah sokmak kolluk hariç herkese yasak olarak uygulanmalı.

Avukatın üzerinin aranmaması, avukata tanınan bir ayrıcalık değil, bireylerin savunma haklarına tanınan bir ayrıcalıktır. Bir gün karakolluk adliyelik olduğunuzda siz herkesten azar yerken, itilip kakılırken sizi savunmaya gelen bir kişinin de güçsüz, kendine hayrı olmayan, lafı dinlenilmeyen itilip kakılan birisi olmasını istemezdiniz. Hak, güçlü savunulmadıkça elde edilemez. Hakkı savunacak kişinin güçlü ve göreviyle ilgili bir takım ayrıcalıklara sahip olması hakkın güçlü savunulabilmesi demektir.

İki teröristin, üstelik avukat bile değiller, yaptığı şerefsizce bir terör eyleminden dolayı avukatların gücünü kırpamazsınız. Birçok avukat saldırıya uğrayıp ölüyor, diken üstündeyiz. Merhum savcı benim meslektaşımdır. Bizim başımıza gelebilecekler bu sefer onun başına gelmiştir. Bir savcının, hakimin ve avukatın yaptığı işi beğenmeyebilirsiniz. ama öldürürseniz büyük canisiniz.

Hepimizin başı sağ olsun. Şehit savcımızın ailesine ve tüm meslektaşlarımıza tekrardan sabırlar…

Yazar: Konuk Yazar

Ayrıca bknz.

Avukatlar İçin Sanal Pos & Web Sitesi Çözümü: Lawoud

Hukuk sektörünün dijitalleşme sürecinin hızlanmasıyla birlikte, sektör ihtiyacına yönelik çözümler üreten girişimler de artıyor. Avukatlara …