Anasayfa / Haber & Güncel / ‘Resmileşti Dikkat!’

‘Resmileşti Dikkat!’

Yok ya.

Yazıya bu başlığı atınca çok daha ilgi çekici oluyor değil mi? Safi “tık” kaygısı gütmenin gereği yok ya da nereden uydurulduğu bilinmeyen Jandarma Ağ Bildirgesi paylaşmayı veya Facebook duvarına “sorumluluğum yoktur bak Facebook ona göre haa” demenin de aslında hiçbir hükmü olmamasına karşın, 3-4 ayda bir furya şeklinde bunlara maruz kalıyoruz.

Çoğunda kişileri uyarmamıza rağmen, dursun canım bir şey olmaz bu sayede sorumluluktan kurtuluyorum diyen bir güruha rastlamaktayız ve sayıları o kadar çok ki, şaşarsınız.

Ancak benim bugün konum, bir eleştiri yazısından ziyade, bilişim sistemleri aracılığıyla yapılan bir mail avına dikkat çekmek;

Şöyle ki; internet sisteminin ve devamında mail kullanımının (ki sosyal medya hesabı açarken bile mail adresiniz olmak zorunda) artması ile birlikte, hiç mail kullanmıyorum diyen birine dahi günde 10-20 arası mail gelmekte.

Artık faturalarımızı, kiralarımızı, bilumum bütün harcamalarımızı internet ortamında yaptığımızı, (bu konuda hala PTT’nin gücüne inanan 40 yaş üstüleri ayrık tutuyorum:) ) faturaların e-fatura olarak geldiği bir dönemde gelen maillerin hangisinin doğru hangisinin –internet dilinde- “fake” olduğunun ayırdına varılması önem arz etmektedir.

Son dönemde şahsıma da geldiği için bu yazı yazmayı istedim; özellikle Türk Telekom ve Vakıfbank’ın isminin kullanıldığını görmekle birlikte herhangi bir abonesi olduğunuz kuruluşun adının kullanılması ile mail gelme olasılığı yüksek. Bu süreçte Akbank’ın çok ciddi bir siber saldırıya uğradığı bilgilerimiz dâhilinde ne yazık ki.

Yandaki ekran görüntüsünde görüldüğü üzere, normalde size gelen mailin birebir aynısı ve sizin bir şekilde abonesi olduğunuz kuruluşa olan fatura borcunuza ilişkin bir görüntü göze çarpmakta. Gerçekten firmadan gelen mail ile aynı, ortadaki “fatura görüntüleme” butonuna tıkladığınız anda artık tüm bilgileriniz çalınması ve hack tehlikesine maruz kalıyorsunuz. Çünkü söz konusu durum fatura adı altında avlama yapmaya yarayan bir sistem.

Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Normalde bu tip mailler spam (istenmeyen) maile düşmekte ve belki çoğu insan bunu görmemektedir. Ancak bazen gelen kutusuna sızması muhtemeldir. Fake maili anlamanın en basit yolu gelen mailin gönderici kısmına tıklamak, burada genelde görünen isim adı kullanılan firma iken asıl mail [email protected] tarzında bir mail olmaktadır. Bu da size gönderilen mailin fake olduğunun emarelerinden biridir.

Bunun yanında faturalarınızı internet bankacılığı sisteminizde sorgulatıp, tutarın farklı olduğunu, ödemeniz gereken faturanın varlığını pek tabii ortaya çıkarabilirsiniz.

Ayrıca size gönderilen mailde kullanılan abone numarası da yüksek ihtimal uydurma olduğundan, abone numaranızı da karşılaştırmanız işine yarayacaktır.

Bu tip mailler bazen şirketlerin sekretaryalarına gönderilmekte ve virüs veya çeşitli zararlı yazılımların sisteme girmesi sebebiyle sistem içinde tüm bilgisayarların bu durumdan kötü etkilenmeleri mevcut olmaktadır.

Sonuç olarak;

Daha önce mailleşmiş olsanız dahi sizi bir link’e tıklamaya, yeni bir pencere açmaya yönlendiren, sizden özel bir bilgi isteyen hiçbir maili dikkate almayın, spam olarak bildirip, silin.

Dijitalleşen dünyada her şeyin bilişim ortamında olacağını düşündüğümüzde, basit bir mailin tüm hayatınızı etkileyeceğini de unutmayın.

Resmileşmedi ama siz yine de bu yazıyı paylaşabilirsiniz.

Hukukla.

Av. Emre ALICI

01.03.2017

Kâğıthane/İSTANBUL

Öneri: Bilişim sektörü daha nereye kadar gelebilir ki diyenler için distopik bilişim dizisi Black Mirror’u tavsiye ederim.

Yazar: Emre ALICI

Ayrıca bknz.

TCK 247: Zimmet Suçu

GİRİŞ Zimmet suçu; Türk Ceza Kanunu sistematiğinde, TCK 247 ve devamı maddelerinde olmak üzere; “Özel …

X