Anasayfa / Haber & Güncel / İÜHF Bilişim Hukuku Konferansları 5. Oturum

İÜHF Bilişim Hukuku Konferansları 5. Oturum

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde geçtiğimiz sene kurulan Bilişim Hukuku Kulübü tarafından 7 Mart – 11 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Bilişim Hukuku Konferansları alanında uzman hukukçuların katılımıyla İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde gerçekleştirilmeye devam ediyor. Ben de bugün düzenlenen 5. oturuma katılma şansını yakaladım.

5. oturum İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Melikşah Yasin‘in başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Mustafa Aksu, İstanbul Medipol Üni. Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Volkan Dülger ve Bilişim Hukuku uzmanı Av. F. Ünsal Özmestik‘in katılımı ile gerçekleştirildi.

Konferansın ilk konuşmacısı olan Yrd. Doç. Dr. Murat Volkan Dülger bilişim hukuku suçlarının uluslararası boyutu, uluslararası işlenen bilişim suçlarında uygulamadaki delil elde etme zorlukları ve bu konuda ülkemiz tarafından da imzalanmış ancak henüz yürürlüğe girmemiş olan Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi’nin öneminden bahsetti.

Doç Dr. Mustafa Uysal ise bilgisayar programlarının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda yer alan ilim ve edebiyat eserleri kapsamında korunan bir fikri ürün olarak kabul edildiğini, FSEK kapsamında bir fikri ürün olan bilgisayar programlarının meydana getirilme süreçlerini, lisans sözleşmeleri bakımından bilgisayar programlarının satışlarını, bu konudaki Adalet Divanı kararları ışığında anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Oturumun son konuşmacısı olan Av. F. Ünsal Özmestik ise sosyal ağlarda yer alan kullanıcıların hukuki ve cezai sorumluluklarına, uluslararası ve yerel yer sağlayıcılar açısından hukuka aykırı içeriğin kaldırılması için izlenmesi gereken prosedüre, adli kolluk, savcılık ve mahkeme süreçlerinde bilişim suçları açısından karşılaşılan problemlere değinen bir sunum gerçekleştirdi.

İstanbul’un güneşli bir Nisan gününde gerçekleştirilen 5. oturum, katılımcıların da sorularıyla eşlik etmesi ile bilgilendirici ve çok keyifli bir konferans oldu. Konferans sonunda katılımcılara plaketler verildi. Yaklaşık 3 saat süren oturum bir 3 saat daha sürseydi hiç sıkılmadan katılımcıları dinlemeye devam edebilirdim.

11.04.2013’de 6. ve son oturumu gerekleştirilecek olan Bilişim Hukuku konferanslarını organize eden İÜHF Bilişim Hukuku Kulübü üyelerini canı gönülden tebrik eder, bu güzel konferans ve faaliyetlerin artarak devam etmesini temenni ederim.

Yazar: Bahadırhan