Anasayfa / E-Hukuk / İtalya’da Aldatmaya Dayalı Boşanmaların %40’ı WhatsApp Kaynaklı

İtalya’da Aldatmaya Dayalı Boşanmaların %40’ı WhatsApp Kaynaklı

Şubat ayında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan ve geçtiğimiz günlerde mesajlaşma hizmetinde okundu bilgisine yer vermesiyle gündeme gelen WhatsApp, Mashable sitesinde yayınlanan bir habere göre İtalya’da evli çiftlerin başını ağrıtıyor. Aldatmaya dayalı boşanmaların %40’ında sebep, WhatsApp mesajlaşmaları.

Sadakatsizlik, ilişkilerin tarihi kadar eski bir kavram. Ancak bunun ortaya çıkması, yeni teknolojiler ile daha kolay ve daha basit hale geldi. İtalya’da Aile Hukuku Avukatları Birliği’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre sosyal mesaj hizmeti veren servislerden WhatsApp, İtalya’daki aldatmaya dayalı boşanma dosyalarının %40’ını oluşturuyor. Birlik Başkanı Gian Ettore Gassani’ye göre “eşler arası sadakatsizlikte sosyal mesajlaşma uygulamaları bir numaralı araç olmuş durumda.”

Verilere göre sosyal medya, kullanılageldiği günden bu yana, aldatma vakalarında ciddi rol oynadı. Başlarda Facebook etkisi ön planda iken, şimdilerde WhatsApp gündemde. Dünya çapında 600 milyon kullanıcısı bulunan WhatsApp, İtalya’daki iPhone sahiplerinin %81’i tarafından aktif olarak kullanılıyor ve mesajların okundu bilgisinin paylaşılması, şimdiden partnerleriyle ciddi sorunlar yaşatmaya başlamış durumda.

Türkiye’de bu konuda yapılmış bir istatistik bulunmadığından, mevcut durumu bilemiyoruz. Ancak boşanma dilekçelerinde Facebook kelimesinin sıklıkla geçtiği artık herkesin malumu. Sizce WhatsApp konusunda bizde durum nedir?

Yazar: Görkem Tan

Görkem Tan
Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Avukat, Blogger.

Ayrıca bknz.

Akademisyenlerden Twitter’a İhtarname

Twitter hukuk ekibine Prof. Dr. Yaman AKDENİZ ve  Yar. Doç. Dr. Kerem ALTIPARMAK tarafından “Türkiye’deki …