Anasayfa / Haber & Güncel / İnternette Yer Alan İçeriğin Yayından Çıkarılması

İnternette Yer Alan İçeriğin Yayından Çıkarılması

İnternet kullanımının yaygınlaşması, sosyal medya sitelerinin çoğalması, internette yer alan blogların sayısının artması ve gazeteciliğin online mecralara kayması bir takım hukuki problemleri de beraberinde getirdi. Artık internet kişiler ve kurumlar hakkında bilgi edinmek için başvurulan en önemli kaynak haline geldi. Google başta olmak üzere arama motorlarında isminizin veya şirketinizin ünvanının aratılması sonucu karşılaşacağınız yazı, resim ve videolar hayati öneme sahip olmuş durumda.

İnternette paylaşılan içeriklerin kişilik haklarınızı ihlal ettiğini, hukuka aykırı olduğunu veya şirketiniz hakkında yazılan yorumların eleştiri sınırını aşarak şirketinizin ticari itibarını zedelediğini, gerçeğe aykırı haber niteliğini haiz olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken bir takım işlemler var.

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun internette yer alan içeriklerle ilgili olarak, içeriği oluşturan kişi olarak tarif edebileceğimiz içerik sağlayıcıya ve bu içeriğin barındırılması hizmetini gerçekleştiren kişi ve kurumlar olan yer sağlayıcılara bir takım sorumluluklar yüklüyor.

Hukuka aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriğin yayından kaldırılması için 5651 s. kanunun 8. maddesi iki aşamalı hukuki koruma yöntemi öngörmüştür. İlk olarak uyar-kaldır olarak da adlandırılan yöntem ile yayından kaldırılması istenen içerik ile ilgili olarak doğrudan içerik sağlayıcı ve/veya yer sağlayıcıya başvuruda bulunmak gerekiyor. İçerik ve yer sağlayıcısıdan olumsuz cevap alınması veya herhangi bir cevap alınamaması halinde Sulh Ceza Mahkemesi’nden içerikle ilgili yayından çıkarma kararı verilmesini talep etmek mümkün. İçeriğin bulunduğu ortamda bir tekzip yazısı yazılmasını talep etme imkanı da kanunda düzenlenmiş durumda.

Ayrıca sulh ceza mahkemesinin içeriğin yayından kaldırılması kararını yerine getirmeyen içerik ve yer sağlayıcıları ile tüzel kişilerdeki yayın sorumluları hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası öngörülmekte.

İnternet ortamında gerek şahsınıza gerek şirketinize karşı gerçekleştirilen saldırılara karşı kanunda öngörülen hukuki yöntemleri işletilerek kişilik haklarınızı ve şirketinizin online itibarını koruyabilir; internetteki uygunsuz yazı, resim ve videoları bu şekilde temizleyebilirsiniz.

Yazar: Bahadırhan

X