Anasayfa / Haber & Güncel / İnternetin Kanunu Da Hızlı: 5651 Yasa Değişiklikleri Resmi Gazete’de!

İnternetin Kanunu Da Hızlı: 5651 Yasa Değişiklikleri Resmi Gazete’de!

Bir süre önce internet ve biliişim dünyasına bomba gibi düşen 5651 sayılı yasada değişiklik öngören torba yasayla ilgili konuşulmayan, tartışılmayan bir şey kaldı mı bilinmez ancak yasanın TBMM’de 6518 kanun numarası ile kabulü sonrasında Cumhurbaşkanı’na gönderilen yasa, dün gece onaylandı. Cumhurbaşkanı, yasayı onayladığı haberini Twitter hesabında paylaştı. Cumhurbaşkanı’nca onaylanan yasa, aynı süratle Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Müdürlüğü tarafından bugünkü Resmi Gazete yayınına yetiştirildi.

Cumhurbaşkanı, Twitter hesabında yaptığı açıklamada, yasayla ilgili sıkıntılı gördüğü hususlara ilişkin olarak hükümetle temasa geçip düşüncelerini ilettiğini, hükümetin de bununla ilgili yasal düzenlemeye gidileceğini memnuniyetle gördüğünü belirterek, düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan’dan döner dönmez yasayı onayladığını ifade etti. Böylece, 5651 sayılı yasayı değiştiren 6518 sayılı kanun, bugün itibariyle yürürlüğe girmiş oldu.

Cumhurbaskani-Twitter-Onay

6518 sayılı yasa, aslında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ismini taşıyor ve çok sayıda kanuna değişiklik getiriyor. Ancak gerek temel hak ve özgürlükler, gerekse internet ortamında sansüre dönüşebilecek düzenlemeler içermesi nedeniyle en önemli kısmını 85 – 100. maddeler arasında düzenlenen 5651 sayılı kanun değişiklikleri oluşturuyor. Bunlara ilişkin değişikliklere daha önce Hukuk Sokağı’nda yer vermiştik.

Yasa tam metni için: Resmi Gazete

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

Kanadı Kırık Kuş ve Yasağa İlk Gün Tepkileri

Mümkün mü, yapılabilir mi, nasıl olur derken sonunda bizzat hükümet tarafından ‘baş belası’ olarak görülen …