Anasayfa / Adliye / Haftanın Özeti [14 – 20 Ağustos]

Haftanın Özeti [14 – 20 Ağustos]

Türkiye ne yazık ki dün akşam saatlerinde sarsıcı bir terör eylemi ile sarsıldı bir kez daha. Bu sefer terörün adresi Gaziantep’te bir düğün salonuydu. Terörü şiddetle kınıyor, ölenlere rahmet, yaralılara geçmiş olsun ve acil şifalar diliyoruz. Bir kez daha… 

Gündem

  • FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında aralarında akademisyenler, hakim ve savcılar, memurlar, bürokratlar ve iş adamlarının da olduğu pek çok kişi hakkında gözaltına almalar ve tutuklamalar devam ediyor.
  • Darbe girişimine kalkışanlar hakkında Başbakan Binali Yıldırım: “İdam bir sefer ölümdür ama ölümden daha büyük ölümler var onlar için. O da tarafsız ve adil yargılamadır.”
  • Diyarbakır Valiliği, ikinci bir emre kadar kentte gösteri ve toplantı yürüyüşlerinin yasaklandığını duyurdu.
  • Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde pek çok baro başkanının da katılımıyla, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Yapılan açıklamalarda, darbeye ve teröre karşı birlik vurgusu yapıldı.
  • Yakılarak öldürülen trans Hande Kader’in sorumlularının bulunması için Change.org’da imza kampanyası başlatıldı: Bir Kadın Yakılarak Öldürüldü ve İnsanlık Hala Susuyor. Susma Haykır ve Adalet İste…

Susma-Haykır-ve-Adalet-İste

Mevzuat

  • TBMM’ye sevk edilen son torba yasada bulunan 70. madde, çevreci aktivistler tarafından tepkiyle karşılanırken, sosyal medyada #Madde70 etiketiyle görseller paylaşıldı.

Madde 70

Adliye

  • Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’li yöneticiler Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Meral Danış hakkında terör örgütü propagandası yapmak ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hükümeti, yargı organları, askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılamak suçlarından 5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.
  • FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında İstanbul Çağlayan, Bakırköy, Gaziosmanpaşa Adliyelerinde görevli 173 personel gözaltına alındı.
  • 2012 yılında yapılan hakimlik savcılık sınavlarında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmada düzenlenen operasyonlarda, toplam 34 ilde 28 kişi gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında daha fazla kişinin ise yakalama kararı ile arandığı belirtiliyor.
  • HSYK, hafta içinde adli ve idari yargı hakim ve savcı atamalarını gerçekleştirdi. Ayrıca avukatlık mesleğinden geçenlerin de intibak işlemlerinin tamamlandığı duyuruldu.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.