Anasayfa / E-Hukuk / Facebook’tan “Durum Çok Ciddi” Açıklaması

Facebook’tan “Durum Çok Ciddi” Açıklaması

Son günlerde Facebook’ta “Durum çok ciddi” diye başlayan ve virüs gibi yayılarak herkesin kopyala-yapıştır ile paylaştığı ileti hakkında Facebook’tan ciddiye almayın açıklaması geldi. Facebook’un “Kontrol Sizde” başlığıyla yaptığı açıklamayı yazının sonunda bulabilirsiniz.

Facebook’ta yayılan metin:

Durum çok ciddi.
Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.
NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın.

Bu da Facebook’un resmi açıklaması:

Facebook durum ciddi

Kontrol Sizde
Facebook’taki güvenliğiniz ile ilgili olarak kopyalayıp yapıştırmanız istenen bir bildirim içeren paylaşımlar görmüş olabilirsiniz. Lütfen bu tip paylaşımlara itibar etmeyin. Facebook’ta paylaştığınız içerik ve bilgilerin ne şekilde paylaşıldığını gizlilik ayarlarınızdan, hesap güvenliğinizi de güvenlik ayarlarınızdan kontrol edip düzenleyebilirsiniz.
Başkalarının sizin hakkınızda hangi bilgileri görebildiği ile hesabınızı güvende tutmaya yardımcı olacak yollar hakkında daha fazla bilgi almak için Temel Gizlilik Bilgileri sayfasını ziyaret edin. Ayrıca daha fazla bilgi için Veri Politikamızı okuyabilirsiniz.
Bu arada Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi adında bir metin olmadığını da belirtmiş olalım.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.