Anasayfa / E-Hukuk / E-Devlet Kullanıcı Sayısı 19 Milyon [İnfografik]

E-Devlet Kullanıcı Sayısı 19 Milyon [İnfografik]

2009 yılından bu yana “devletin kısayolu” sloganı ile turkiye.gov.tr adresinden yayın yapan e-devlet hizmetlerinin 19 milyon kullanıcıya ulaştığı açıklandı. Userspots tarafından Google Analytics verileri esas alınarak analiz edilen bilgilerden bir de infografik hazırlanmış. İnfografiği yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Paylaşılan verilere bakacak olursak:

  • E-devlet hizmetlerini kullanan T.C. vatandaşlarının sayısı 19 milyona ulaşmış. Bunların %54’ünü erkekler oluşturuyor.
  • Kullanıcıların %98’i Türkiye’den giriş yaparken, yaklaşık %2 oranında kullanıcı da ABD, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerden giriş yapıyor.
  • Sisteme giriş yapan kullanıcıların %31’ini İstanbul oluşturuyor. İstanbul’u sırasıyla Ankara (%14), İzmir (%6), Antalya (%3), Adana (%3) takip ediyor.
  • Cinsiyet ayrımlı Yaş gruplarına göre kullanım oranlarına bakıldığında kadınlarda %28 ile en yoğun kullanımın 46-65 yaş aralığında olduğu görülüyor. Bu oran aynı yaş grubu erkeklerinde %30.
  • Giriş yapılan bilgisayar ve tarayıcılara bakıldığında Windows işletim sistemi (%98) ve Chrome tarayıcının (%59) ağırlığı görülüyor.
  • Mobil işletim sistemlerinde ise Android kullanıcıları, mobil kullanıcıların %70’ini oluşturuyor. iOS kullanıcıları ise %22 civarında.
  • Mobil cihazlara bakıldığında ise en çok (%55) Samsung markalı cihazlar ile sisteme giriş yapıldığı görülüyor.

e-devlet

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.
  • Rasim

    Anayasa Mahkemesine yaptığımız bireysel başvurular Uyap a kaydedeliyor. Ama Uyap vatandaş portalından gözükmüyor. Bu büyük bir e devlet eksikliği. Mahkemelerin en yücesindeki davalarımız niye vatandaş uyaptan gözükmüyor. Adlaet Bakanlığına başvurdum. AYM deki bireysel başvırularımızı uyaptan gösterme yönünde bi çalışmamnız var mı diye. Yok diye cevap geldi. Niye yok? Bu eksiklim mutlaka giderilmeli.