Anasayfa / Haber & Güncel / Demokratikleşme Paketi Resmi Gazete’de Yayınlandı

Demokratikleşme Paketi Resmi Gazete’de Yayınlandı

2 Mart 2014 günü TBMM Genel Kurulu’nda 6529 sıra numarası ile kabul edilen ve kamuoyuna demokratikleşme paketi olarak duyurulan Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlük maddeleriyle birlikte 18 maddeden oluşan yasa ile birlikte Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile, Siyasi Partiler Kanunu, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu,  Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi ile Türk Vatandaşlarının Farklı Dil ve Lehçelerinin Öğrenilmesi Hakkında Kanun, Türk Ceza Kanunu, İl İdaresi Kanunu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nda değişiklik yapılmış oldu. 6529 sayılı yasa ile getirilen yenilik ve değişiklikler ise şöyle:

 • Siyasi partilerin yapabilecekleri propaganda faaliyetlerinde Türkçe kullanılması zorunluluğu kaldırıldı. Artık farklı dil ve lehçelerde propaganda yapılabilecek.
 • Siyasi partiler, tüzüklerinde yer almak kaydıyla en fazla iki kişiye kadar eş başkanlık sistemi uygulayabilecek.
 • Türkçe’den başka dil ve lehçelerde eğitim yapılabilmesi için özel okul açılabilecek. Ancak eğitim yapılabilecek dil ve lehçelerin belirlenme yetkisi Bakanlar Kurulu’nda olacak..
 • Siyasi partilerin hazine yardımı alabilmeleri için genel seçimlerde ülke genelinde %3 oy almaları yeterli olacak.
 • Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapılacağı güzergah, mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirlenecek. Ancak mülki amir, belediye başkanları, siyasi partiler ile meslek örgütleri ve sendikaların da görüşünü almak zorunda. Toplantı yeri ve yürüyüş güzergahı, yerel gazeteler ve vali veya kaymakamlık internet sitesinde ilan edilecek. Açık alanlardaki toplantı ve yürüyüşler, güneş batmadan önce dağılacak şekilde yapılacak. Kapalı alanlardakiler içinse saat, 24:00 olarak belirlendi.
 • Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kolluk kuvvetleri ses ve görüntü kaydı yapabilecek. Ancak bu kaydın, kolluk kuvvetleri tarafından yapıldığı belirlenebilir olmak zorunda. Yapılan kayıtlar, şüphelilerin ve suç delillerinin tespiti dışında başka bir amaçla kullanılamayacak.
 • Türk Ceza Kanunu’nda önemli değişiklikler getiriliyor. Nefret suçlarına ilişkin düzenlemeler, ilk kez ceza hukuku sistemimize dahil oldu.
 • Şapka İktisası Hakkında Kanun ile Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun ile belirlenen ödev yükümlülüklere aykırı hareket halini cezalandıran TCK 222. madde yürürlükten kaldırıldı.
 • Değiştirilen köy isimleri iade edilecek.

Yasanın tam metni için: Resmi Gazete

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

HSYK’ya 22 Müfettiş Ataması Yapıldı

24 Ocak 2014 tarih ve 28892 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan atama kararına göre Hakimler ve Savcılar …

 • BARON

  arkadaşlar resmi gazetede yayımlanarak yürülüğe giren bağkur ve sgk ile ilgili kanunlara ulaşamıyorum.. nasıl ulabileceğim hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum…