Anasayfa / Avukat / Bilgi Teknolojileri Avukat Müvekkil İlişkilerini Şeffaflaştırıyor

Bilgi Teknolojileri Avukat Müvekkil İlişkilerini Şeffaflaştırıyor

Son dönemlerde her avukatın başına gelmiştir sanıyorum. Müvekkil ile anlaşmanızı yapar, dava masraflarını alır ve dava dilekçesini yazmaya başlarsınız. Araya başka işler girer ve davanın açılması ertesi güne ya da bir sonraki güne kalır. Telefonunuz çalar: “Avukatım davayı açtınız mı? E-devlet’te göremedim ama?..”İşte müvekkile “göremedim ama…” dedirten, gelişen bilgi teknolojilerinden başkası değil. Avukatlar nasıl ki UYAP üzerinden dosyalarına erişim sağlayabiliyorsa, artık vatandaşlar da taraf oldukları dosyaları görebiliyor. Her gün televizyon kanallarında gördüğümüz 118’li bilgi hatlarına değinmiyorum bile.

Müvekkiller, e-devlet kapısı üzerinden doğrudan UYAP Vatandaş Portal girişine erişebiliyor. Bu erişim sonrası bazı bilgilere de sahip oluyorlar elbette.

turkiye.gov.tr mahkeme sorgu

Peki vatandaş portal üzerinden erişilebilen, görüntülenebilen özellikler neler? Yani müvekkillerimiz dosya ile ilgili hangi bilgilere sahip oluyor diyenler için cevap kısa: Her şey. Cevabı uzun olarak yazarsak, vatandaş portal üzerinden edinilebilen bilgiler şunlar:

  • Davanın açılıp açılmadığı, açıldı ise gün ve saati
  • Ne kadar harç ve gider avansı ödendiği
  • UYAP Editör kurdukları takdirde duruşma tutanakları
  • Taranmış tüm evraklar
  • Mahkeme kararı
  • Yargıtay ve Danıştay dosya sorgulama
  • Ayrıca vatandaş portal üzerinden dosyaya evrak da gönderilebiliyor

Şeffaflık zaten avukatlık mesleğinin gereği ama bir de gelişen teknolojinin buna zorladığını da görüyoruz. Belirtmek istedim 🙂

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

6352 Sayılı Yasa İle Değiştirilen İcra ve İflas Kanunu Değişikliklerinin Uygulanması

Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı, Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderdiği 04.01.2013, 6352 sayılı kanunla değiştirilen İcra ve İflas Kanunu’nun …

X