Anasayfa / Haber & Güncel / Basılı Hukuk Dergileri

Basılı Hukuk Dergileri

Klasik basılı medyanın, dijital içeriklerin hızla artmaya devam ettiği günümüzde halen gerekli olup-olmadığı bir yana, halen birçok hukuk dergisi basılı olarak yayın yapıyor. Dijital içeriğin olmadığı dönemlerde çok daha önemli bir işlevi bulunan basılı dergilerden yayın hayatına devam edenler için kısa bir derleme hazırladım. Faydalı olması dileğiyle:

Adli Bilimler Dergisi : Dergi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından çıkarılan dergi, Seçkin Yayıncılık tarafından basılıyor. Adli Tıp, Kriminoloji, Adli Patoloji, Adli Psikiyatri, Tıp Hukuku gibi adli bilimler üzerine çalışan tüm profesyonelleri ve bilimsel çalışmalarını bir araya getirmeyi amaçlayan dergi, üç ayda bir yayın yapıyor.

 

Adli Tıp Dergisi :Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu tarafından çıkarılan dergi, yılda üç defa yayın yapıyor. Adli tıp alanında çeşitli araştırmalar, olgu bildirileri, değerlendirme ve derlemelerin yer aldığı Adli Tıp Dergisinin tüm sayılarına ücret karşılığı ulaşmak yahut internet üzerinden abone olmak mümkün.

AYİM Dergi : Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nce yılda bir yayınlanan dergi, bilimsel incelemeler ile mahkemenin içtihatlarına yer vermekte. Her bir sayısı 15 TL ücret karşılığında satılan derginin sayıları, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi sitesinden satın alınabilir.

Güncel Hukuk Dergisi : Hukuka ilişkin güncel gelişmeler, haberler ile bilimsel çalışmalara yer veren Güncel Hukuk Dergisi, aylık yayın yapıyor. Doğan Burda tarafından yayınlanan derginin abonelik seçenekleri de bulunuyor.

 

Kazancı Hukuk Dergisi : İki ayda bir yayın yapan Kazancı Hukuk Dergisi, hakemli bir dergi. Çeşitli bilimsel çalışmalara yer veren dergide, yüksek mahkeme kararlarına da ulaşmak mümkün. Derginin abonelik seçeneği de bulunuyor.

 

Legal Hukuk Dergileri : Legal Kitabevi tarafından birçok hukuk dergisi, çeşitli aralıklarla yayınlanmakta. Legal Hukuk Dergisi, İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Dergisi, Fikri ve Sınai Haklar Dergisi bunlardan birkaçı. Dergilere, Legal Kitabevi’nin web sitesi üzerinden abone olmak mümkün.

 

Terazi Hukuk Dergisi : Hakemli makalelerin yanı sıra çeşitli akademik çalışmalar, önemli içtihatlara yer veren dergi, Seçkin Yayıncılık tarafından yayınlanıyor. Aylık yayın yapan dergiye abonelik ile eski sayıların satın alınması gibi seçenekler de bulunuyor.

Yazar: Berk Enes

Berk Enes
Şimdilik hukuk fakültesi öğrencisi. Yarın ne olur bilinmez. Yarına çok var...