Anasayfa / Haber & Güncel / Arabuluculuk Uygulamalarında Başarı Oranı % 95

Arabuluculuk Uygulamalarında Başarı Oranı % 95

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı, zaman zaman arabuluculuk uygulamalarına ilişkin istatistiki verileri yayınlıyor. Son istatistikler, 30 Mayıs’ta Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın web sitesinde yayımlandı. İstatistikler, ilk arabuluculuk uygulamalarına başlanan 2013 yılı Kasım ayı sonrasını kapsıyor.

2,5 yıllık süreçte 3006 arabuluculuk başvurusu yapılmış ve bunların 2870 tanesi anlaşma sağlanarak sonuçlanmış ki bu da %95 oranında bir orana işaret ediyor. Bu başvuruların parasal değeri ise 446.840.457,06 TL olarak açıklanmış.Arabuluculuk istatistk 1

Konularına göre arabuluculuk başvurularına bakıldığında, en çok başvurunun işçi-işveren uyuşmazlıkları alanında yapıldığı görülüyor. Bu konuda yapılan başvurular, tüm başvuruların %74’ünü oluşturuyor. Yani her 4 arabuluculuk başvurusunun 3’ünün işçi-işveren uyuşmazlıkları konusunda olduğunu söylemek mümkün.

İşçi-işveren uyuşmazlıklarından sonra en çok telif hakları nedeniyle tazminat ve alacak, maddi-manevi tazminat, borç-alacak ilişkisi, sigorta hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklar konularında başvuru yapıldığı görülüyor.

Arabuluculuk istatistik 2

İşçi-işveren uyuşmazlıkları konusunda arabulucuya başvuru oranının yüksek olması nedeniyle Daire Başkanlığı, ayrı bir istatistiki veri olarak, bu konuda geçen süreleri de yayınlamış. Buna göre, işçi-işveren uyuşmazlıkları konusunda yapılan başvuruların %66’sında görüşmeler 1 günde tamamlanmış. %26’sında ise görüşmeler 1 günden de kısa sürmüş.

Arabuluculuk istatistik 3

İllere göre başvuru istatistiklerine bakıldığında, arabuluculuk uygulamalarının 29 ile yayıldığını görüyoruz. En çok başvurular sırasıyla İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir ve Kayseri’de. İstanbul, tüm arabuluculuk başvurularının %45’ine ulaşmış.

Arabuluculuk istatistik 4

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

Arabuluculuk Sınavına Başvuru İstatistikleri Yayınlandı

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı, 21 Aralık’ta yapılacak ikinci arabuluculuk sınavı öncesi, sınava başvuru istatistiklerini …