Anasayfa / Haber & Güncel / Adli Veri Bankası Projesi Hayata Geçti

Adli Veri Bankası Projesi Hayata Geçti

Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından Ekim ayında tanıtılarak Adli Google olarak nitelendirilen ve 1 Ocak’ta uygulamaya geçeceği belirtilen Adli Veri Bankası Projesi hayata geçti. Adli Veri Bankası ile suçlara ilişkin önemli veriler bir veritabanında toplanıyor ve suçla mücadele politikası üretiminde oldukça önemli olduğu belirtiliyor. Adli Veri Bankası ile hangi yerde hangi suçun daha fazla işlendiği, hangi suçun hangi zaman diliminde daha sık işlendiği gibi veriler üretilebilecek.

Sistem, adliyelerdeki UYAP üzerinden çalışıyor ve ilk etapta hukuk, ceza mahkemeleri, cumhuriyet savcılıkları ve denetimli serbestlik, icra, idari yargı, personel ve adli tıp birimleri tarafından kullanılıyor. Ancak verilerin ilerleyen dönemlerde kamu kurum ve kuruluşları ile gazeteciler, akademisyenler ve vatandaşlarla da paylaşılacağı belirtiliyor.

Adli Veri Bankası Projesi, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem ve Eğitim Daire Başkanlıkları tarafından yürütülecek. Havuzda toplanan veriler, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nce incelenecek.

Adli Veri Bankası Projesi ile ayrıca hakim ve savcılar ile adliye personelinin performansının da izlenebileceği, kullanıcı hatalarının önüne geçilebileceği ifade ediliyor.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

Adalet Bakanlığı 604 İcra Katibi Alacak

Adalet Bakanlığı, internet sitesinde yayınladığı ilan ile 5-12 dereceli kadrolar için çeşitli adliyelerde toplam 604 …