Anasayfa / Haber & Güncel / Adalet Bakanlığı 2009 Yılı Sınav Takvimi

Adalet Bakanlığı 2009 Yılı Sınav Takvimi

Adalet Bakanlığı, 16 Ocak 2009 tarihinde web sitesinde yayınladığı basın açıklaması ile 2009 yılında açılması planlanan hakimlik ve savcılık sınavları ile icra müdürlüğü ve yardımcılığı sınavının tarihlerini belirlediğini duyurdu. Hakim ve savcı sayısının henüz belirlenmediği belirtilen duyuru metnine göre iki defa adli yargı hakimliği ve bir defa da icra müdürlüğü ve yardımcılığı sınavı açılacak. Sınavlar, önceki yıllarda olduğu gibi ÖSYM’nin denetiminde gerçekleştirilecek. Bakanlığın sitesinde yayınlanan duyuru metni şöyle:

DUYURU

 

Bakanlığımızca 2009 yılında açılması planlanan adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı ile icra müdür ve müdür yardımcılığı sınav tarihleri ve söz konusu sınavlara başvuru tarihleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Söz konusu sınavlarla alınacak hâkim ve savcı adayı sayısı henüz belirlenmemiş olup, ÖSYM ile sınava iliskin protokollerde imzalanmamıştır. 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununun 9/A maddesinin ikinci bendi uyarınca atama yapılacak boş kadroların sayısı ve sınava ilişkin hususlar ayrıca ilan edilecektir.
1- 25 Nisan 2009 cumartesi günü adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır.
Başvurular 16 Subat 2009 pazartesi günü baslayacak 6 Mart 2009 cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

2- 3 Ekim 2009 Cumartesi günü icra müdür ve müdür yardımcılığı sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır.
Başvurular 03 Ağustos 2009 pazartesi günü başlayacak 21 Ağustos 2009 Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.

3- 5 Aralık 2009 Cumartesi günü adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı yarışma sınavı, Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Ankara’da yapılacaktır.
Başvurular 28 Eylül 2009 pazartesi günü başlayacak 16 Ekim 2009 cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir.
İlgililere duyurulur.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN

Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

2013 Hakimlik Savcılık Sınav Takvimi Açıklandı

Adalet Bakanlığı, 2013 yılında yapılacak hakimlik ve savcılık sınavlarına ilişkin takvimi açıkladı. Bakanlığın internet sitesinde …