Anasayfa / Haber & Güncel / 6352 Sayılı Yasa İle Değiştirilen İcra ve İflas Kanunu Değişikliklerinin Uygulanması

6352 Sayılı Yasa İle Değiştirilen İcra ve İflas Kanunu Değişikliklerinin Uygulanması

Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı, Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderdiği 04.01.2013, 6352 sayılı kanunla değiştirilen İcra ve İflas Kanunu’nun 5 Ocak’ta yürürlüğe giren değişikliklerinin uygulanmasına ilişkin bazı bilgiler içeren bir yazı yayınladı. Cumhuriyet Başsavcılıklarına bilgi edinilmesi ve Adalet Komisyonu Başkanlıkları, icra hakimleri ile icra müdür ve müdür yardımcılarının bilgilendirilerek azami dikkat ve özenin gösterilmesinin istendiği metni yazımızın sonunda bulabilirsiniz. İcra Dairelerine bir Maliye Bakanlığ memuru imiş gibi görevler yükleyen metinde öne çıkan bazı ayrıntılar şöyle:

İcra Dairelerinde Nakit Para Kullanımı Sona Erdi

Metnin “Kasa İşlemleri” başlığını taşıyan ilk kısmında, nakit para kullanımının kanunun 9. ve 118. maddelerindeki istisnalar dışında sona erdiği vurgulanarak tahsilatların Vakıfbank şubeleri aracılığı ile tahsil edileceği belirtiliyor. Bu kapsamda İcra Dairelerine Vakıfbank POS cihazları yerleştirilecek ve tahsilatların (şimdilik yalnızca Vakıfbank) ATM kartları aracılığı ile de yapılabilmesi sağlanacak. İcra ve İflas Dairelerinin, Emanet Kasa Hesabı, Harç ve Vergiler Hesabı ile Cezaevi Yapı Harcı Hesabı olmak üzere üç hesabı olacak ve tahsilatlar ilgili hesaba aktarılacak. POS cihazından ATM kartı ile yapılacak tek çekimlik ödemeler, İcra Müdürlükleri tarafından ilgili hesaplarına aktarılması sağlanacak.

Banka hesaplarıyla ilgili yapılacak havale ve EFT işlemlerinin yalnızca UYAP’a bağlı kurum bilgisayarları üzerinden yapılarak güvenliğin maksimum düzeyde tutulması amaçlanıyor. 5 Ocak’tan önce tahsil edilmiş paralar için, tahsilat, alacaklının bildireceği banka hesabına üç iş günü içinde gönderilecek.

Takip İşlemleri

Haczedilmezlik itirazları gibi durumlarda İcra Müdürlüklerine, Yargıtay içtihatları doğrultusunda talimat etmeleri gerektiği hususu belirtiliyor. İcra Dairelerinin bilgi akışının UYAP ortamında sağlanması isteniyor ve dosyalara gelen her türlü fiziki evrakın elektronik ortama aktarılarak yine UYAP’a yüklenmesi isteniyor. Bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılıkları’ndan, adliyelere gönderilen tarayıcıların dağıtımında, İcra Dairelerinin ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması gerektiği belirtiliyor.

Portal üzerinden e-imzalı olarak gelen taleplerin de dikkate alınması gerektiği hususu ayrıca vurgulanıyor. Satış ilanlarının elektronik ortamda, esatis.uyap.gov.tr adresinden de yayınlanması ve elektronik ortamda teklif verilebilmesinin sağlanması gerekliliği de ayrıca vurgulananlar arasında.

 

6352 Sayılı Yasa İle Değiştirilen İcra ve İflas Kanunu Değişikliklerinin Uygulanmasına İlişkin Bakanlık Metni

 

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN

Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

5 Ocak’ta Yürürlüğe Girecek İcra ve İflas Kanunu Değişiklikleri

3. Yargı Paketi olarak tanımlanan 6352 sayılı yasa, 5 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girmişti. İcra …