Anasayfa / Haber & Güncel / 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü

10 Temmuz Dünya Hukuk Günü

10 Temmuz Dünya Hukuk Günü’nü eminim pek çoğunuz duymamıştır. Zaman zaman bazı Barolarca Dünya Hukuk Günü kutlama mesajlarına rastlansa da ayrıntılı bir kaynağa erişmek mümkün değil. Bu konuda birkaç internet sitesinde birbirinden kopyala/yapıştır yapılmış şu kısa bilgiden daha fazlası yok:

Hukuk yoluyla Dünya Barışı konulu konferansların üçüncüsünün 10 Temmuz 1967 günü Cenevre’de yapılması üzerine Bakanlar Kurulu kararıyla 10 Temmuz günü Dünya Hukuk Günü olarak ilan edilmiştir.

İsmi “Dünya Hukuk Günü” olunca, insan doğal olarak evrensel bir şey olarak düşünüyor. Pek çok kaynaktan araştırmasını yaptım, Wiki’nin İngilizce 10 Temmuz sayfasını inceledim, sonuçta Türkiye dışında böyle bir günün varlığına ilişkin bilgiye ulaşamadım.

Sonunda, 10 Temmuz 1967 tarihli Resmi Gazete‘de bir Bakanlar Kurulu kararına rastladım. Cevdet SUNAY’ın Cumhurbaşkanı, Süleyman DEMİREL’in başbakan olduğu Bakanlar Kurulu’nda, 5 Temmuz 1967 tarihinde alınmış böyle bir karar vardı:

Karar Sayısı : 6/8479

10 Temmuz 1967 tarihinin memleketimizde «Dünya Hukuk Günü» olarak ilân edilmesi; Dışişleri Bakanlığının 23/6/1967 tarih ve 751.231- EMKY/2-307 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulunca 5/7/1967 tari­hinde kararlaştırılmıştır.

Kararda atıf yapılan Dışişleri Bakanlığı’nın ilgili yazısına erişemedim. Bunun için de bilgi edinme hakkı çerçevesinde başvuru yaptım, bir cevap geldiğinde yazıyı güncelleyeceğim.

Güncelleme: Bilgi edinme hakkı çerçevesinde yaptığım başvuruya gelen yanıt şöyle:

Sayın Aydoğan Tan, Araştırma yapmayı talep ettiğiniz konu ve dönemi kapsayan belgelere ilişkin tasnif çalışmaları “Devlet Arşivlerinde Araştırma ve İnceleme Yapmak İsteyen Türk ve Yabancı Uyruklu Gerçek ve Tüzel Kişilerin Tabi Olacakları Esaslar” hakkındaki 31.01.2002 tarihli ve 2002/3681 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen esaslar uyarınca devam etmektedir. Bakanlığımızda tasnif çalışmaları sürmektedir. Tasnif çalışmaları tamamlandığında, arşivimizin önümüzdeki dönemde kamuoyu ve bilim dünyasına açılması öngörülmektedir. Arşivimizin açıldığına dair basın yayın organlarından duyurular yapıldığında talebinizi tekrarlamanızı rica eder saygılarımızı sunarız.

Sonuç olarak, tüm hukukçuların ve hukukun üstünlüğüne saygı duyan ve hukuka inanan herkesin 10 Temmuz Dünya Hukuk Günü kutlu olsun.

0.07.1967 Resmi Gazete

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.
X