Anasayfa / Eğitim / Hukuk Öğrencilerine Naçizane Tavsiyelerim

Hukuk Öğrencilerine Naçizane Tavsiyelerim

Onca uğraş ve çalışma sonunda belki büyük bir istekle belki de hasbelkader hukuk fakültesine kaydınızı yaptırdınız ve liselerdeki sınıf ortamından ayrılarak amfinin yüksek tavanlı, soğuk havasıyla tanıştınız. İlk sene üniversiteyi, üniversitenin bulunduğu muhiti ve arkadaşları tanımakla geçecek. Üniversitenin tamamı su gibi akıp geçecek ya neyse… İnsan bazı şeyleri yaşadıktan sonra daha iyi görebiliyor, geçmişe dönüp şunları yapsaydım, şunları yapmasaydım demek çok kolay; mühim olan yaşamadan önce bunun farkında olup ona göre hareket edebilmek. Bu konuda biraz yardımcı olabilirsem ne mutlu bana. Fazla uzatmadan maddeler halinde sıralayayım.

 • Sakın ola insan seçmeyin. Ne kadar çok insan tanır, ne kadar çok kişiyle sohbet ederseniz o kadar iyidir. Her türlü ortama girin herkesle samimi olun demiyorum tabi ki ama göz temasınız olan herkesle selamınız da bulunsun. Eğer 400-800 kontenjanlı devlet üniversitelerinden birinde hukuk okuyorsanız bu çok daha önemli bir madde haline geliyor. Bu tarz fakülteler Türkiye’nin ufak birer prototipidir, her türden, her yöreden, her fikirden insan bulunur. Ne kadar çok insan tanıyıp sohbet etme fırsatı bulursanız, o kadar iyidir ve faydasını ileride anlarsınız.
 • Hukuk fakültesi’nde olduğunuzu unutmayın, bu da işiniz gücünüz okumak demek. Hatta mümkünse hızlı okuma tekniklerinin anlatıldığı bir kurs, kitap, dvd seti vs. ayarlayın ve okumayı daha kolay ve hızlı bir hale getirin. Yoksa bırakın roman, dergi okumayı; okul kitaplarını, ders notlarını, pratikleri okumayı dahi yetiştiremeyeceksiniz, sınav yaklaşırken elinizdeki kaynaklar arasında tercih yapmak zorunda kalacaksanız. En güzeli birinci sınıfta hızlı okuma tekniğinin üzerine gitmek.
 • Eğer vakıf üniversitesinde okuyorsanız yabancı dil konusunda biraz daha şanslısınız demektir. Devlet üniversitelerinde malesef yabancı dil ikinci planda kalıyor. Her alanda olduğu gibi hukuk alanında da yabancı dil büyük bir öneme sahip. Hakimlik-savcılık konusunda ısrarcıysanız durum değişebilir ancak hedefiniz avukatlık ise yabancı dili de ihmal etmeyin. Güncelleme 20.05.2016: Esasen hakimlik savcılık hususundaki bu cümleyi revize etmek gerekiyor çünkü bugün mevcut hakim savcılar arasında yabancı dil bilme oranı son derece düşük; hatta ingilizce dışındaki dillerde inanın elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayı düşüyor. Adalet Bakanlığı bakanlıktaki idari görevlerde hakim ve savcıları görevlendirir; yabancı dilin ihtiyaç duyulduğu idari görevlerde de ilgili yabancı dili bilmek çok büyük bir avantajdır. Dolayısıyla hakim, savcı, avukat, akademisyen farketmez yabancı dil(ler) öğrenmeye bakın.
 • Dersleri kanundan takip edin. Mezun olduktan sonra teori uçup gidebilir belki ama kanunlara hep göz aşinalığınız olsun. Derslere kitap, defter götürmeseniz bile kanun götürün. Hocanın söylediği meseleyi kanunda bulmaya çalışın. Okul bitip de avukat olduktan sonra elinizde kitap veya karşınızda hoca olmayacak, kanunlarla baş başa kalacaksınız. Kanunlarla ne kadar erken haşır neşir olursanız o kadar iyi.
 • Kendinize bir blog açın, hukuk konusunda yazılar yazın. Derste öğrendiklerinizi yazabilirsiniz, hocaların verdiği ödevleri blogunuza da aktarabilirsiniz, fakülte ve genel olarak hukuk konusunda yazılar yazabilirsiniz. Blog ile yazma konusundaki hünerinizi keşfeder, yeni yeni ifade teknikleri geliştirirsiniz. Ülkemizde davalar genelde dilekçeler üzerinden yürüdüğü için, üniversite boyunca okumak olan göreviniz, üniversite bittikten sonra yazmak ile yer değiştirecek ve sürekli bir şeyler yazacaksanız. 4 yıllık bir blog geçmişi yazınıza büyük katkı sağlayacaktır.
 • İlk iki sene değil belki ama ikinci ve üçüncü sınıfta part-time olarak bir hukuk bürosunda çalışın. Üniversite’de öğrendikleriniz ile uygulamanın ne kadar farklı olduğunu ne kadar erken öğrenirseniz o kadar iyidir. Teori ile pratik arasında her zaman fark vardır ancak ikisi birbirini tamamlar. Biri olmadan diğeri işe yaramaz. Evet okulda işin kuralını, doğrusunu, olması gerekeni neyse onu öğreniyorsunuz, lakin gerçek hayatta, uygulamada, adliyede, mahkeme kalemlerinde, icra dairelerinde işler nasıl dönüyor, okul sıralarında iken görmek büyük fayda sağlar.

Tüm bunları yaparken sosyal hayatınızı, eğlenmeyi, gezmeyi, dolaşmayı, sinemayı, tiyatroyu ihmal etmeyin…….

Tabi vakit bulabilirseniz 🙂

Başarılar.

Yazar: Bahadırhan

Ayrıca bknz.

6296 Sayılı Kanun ve Yeni Bir Hukuk Fakültesi

28276 sayı ve 27.04.2012 günlü Resmi Gazete’de yayınlanan 6296 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda Değişiklik …

 • naçizane hukukçu

  Merhaba . Ben hukuk öğrenci 2. sınıfım . Ancak bu sene beni çok korkutuyor.Derslere nasıl çalışmam gerekiyor hiç bir fikrim yok, sanki hayatımda ilk defa ders çalışıyor gibi hissediyorum. Sınavlar yaklaştıkça beni bir heyecan aldı. Özet çıkararak çalışıyorum olmuyor çok zaman kaybediyorum gibi geliyor.Okuyarak çalışsam aklımda birşey kalmıyor .Açıkcası en çokta ceza genel hükümler konusunda çok korkuyorum . Çoğu kişi bu dersten kalınca korkum daha da artıyor.Derslere nasıl çalışmam gerekiyor yada nasıl çalışırsam aklımda daha kalıcı olur bu sorularımı cevaplarsanız sevinirim.Birde yazınızı okuyarak bir blog açtım ama daha fazla birşey yazamadım .Kendimi yetiştirmem için kitap film makale vb. şeyler önerirseniz sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim

  • zehra

   Merhaba ben de avukat olmak istiyorum ama aynı zamanda yabancı dile de çok önem veriyorum o yüzden lisede dil bölümüne gidip üniversitede avukatlığı seçsem olur mu?

   • Yiğit

    Maalesef hukuk okumak istiyorsanız eşit ağırlıkta TM-3 puan türünde seçim yapabilirsiniz. Eğer dile ağırlık vermek isterseniz üniversite seçiminde hazırlığı olan bir okul seçebilirsiniz.

 • Veysel

  Öncelikle bu güzel ve bizim gibi öğrencilere bir ışık tutmak amacıyla yazmış olduğunuz yazıyı okumanın verdiği mutlulukla size en içten teşekkürlerimi bir borç bilirim yazınız ve tavsiyeleriniz kayda değer tavsiyeler . Benim size bir sorum olacak cevaplarsanız çok makbule geçer şimdiden teşekkürler . Sorum şu İÜ HUKUK 1. sınıf öğrencisiyim meslek olarak da uluslar arası ticaret avukatlığı yapmak istiyorum . Sizce bu ideal uğruna ne yapmam gerekir ve yabancı dil olarak da Japonca öğrenmenin bana bu dal üzerinde bir faydası olur mu ?

 • Nur

  Merhaba, ben İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Bölümü 1. sınıf öğrenciyim ve okulumuz English of Law eğitimi vermekte(bu dersin kolej mezunu vs. olmadığım için benim açımdan zor olduğu da doğrudur ama ILEC almak isteyenler temelden başlarken bu işin eğitimini almış olmak var) mezun olduktan sonra ILEC almayı düşünüyorum ve okulu her ne kadar sevmesem de sırf bu yüzden bu okuldayım diyebilirim.Bir elin parmağını geçmez bu eğitimi Türkiye’de veren okul sayısı.Herkes avukat oluyor herkes kanun okusun okumasın okul bittiğinde evet ben avukatım diyor.Düşüncem,yabancı dilin bizi diğerlerinden ayıracağı yönünde.

 • rabia güzel

  tanınmış bir üniversiteden hukuk mezunu olmakla sıradan bir üniversiteden hukuk mezunu olmak arasında eğitim kalitesi dışında ne gibi bir fark var?sonuçta her ikisinden mezun olanlarda kurum avukatlığı ya da hakimlik yapabilir.Bir öğrenci olarak doğru bir seçim yapmak istiyorum.Kazandığım iyi üniversiteyi(boğaziçi,odtü gibi)bitirmek için o kadar uğraştıktan sonra ben de kurum avukatı olabilirim sıradan bir üniversite mezunu da olabilir.O zaman benim o kadar emek harcayıp kaliteli bir üniversiteye gitme çabamın bir karşılığı var mı?Yardımcı olur
  sanız sevinirim.

 • mehmet

  merhabalar Bahadırhan bey öncelikle bir duyarlılık göstererek bizmle düsüncelerinizi paylaştıgınız için çok tesekkur ediyorum cevaplamak isterseniz size şunu danişmak isterim . Ben hukuk 2. sınıf ögrencisiyim ve avkt hakım ve savcılık dısında özluk hakları iyi olan meslekler konusunda bir tavsiyeniz olur mu?

  • Hukuk fakültesi mezunu olarak Kaymakamlık, Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü gibi bir takım sınavlara girme hakkınız olduğu gibi KPSS ile de kamuda bir çok uzman ve uzman yardımcılığı pozisyonlarında çalışma imkanınız var.

   Bunun için Kpss klavuzlarına bir göz atın derim.

 • Merhabalar Aykut Bey, öncelikle yorumunuzla yazıya katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

  Hakimlik-savcılık mesleği açısından yabancı dilin çok da önemli olmadığı konusuna katılıyorum. Mesleği icra ederken yabancı dil kullanmak durumunda kalmayabilirsiniz. Tabi yabancı dil öğrenmenin kişisel olarak kişiye katacağı artıları gözardı etmemek gerekiyor.

  Avukatlık açısından aynı şeyi söyleyemeceğim. Artık global bir dünyada yaşıyoruz ve yabancılar eskisinden daha fazla ve yoğun olarak Türkiye’de iş yapıyorlar. Yabancı müvekkiller ile çalışırken tabiki yabancı dile hakim olmak gerekiyor. Bu ingilizce olabilir, rusça olabilir, araçpa olabilir, çince olabilir. Müvekkil portföyünüzün hangi ülkelerle bağlantılı olduğuna göre değişir bu durum.

 • Aykut KÖSE

  Bahadırhan Bey gerçekten bilgilendirici bir yazı yazmışsınız.Dediklerinizi harfiyen yapmak istiyorum ama yapamıyorum.Yapmak önemli dediğiniz gibi.Ben ingilizce kursuna gitmeyi düşünüyordum.Aslında yüksek lisans da düşünüyordum.Ben Antalyalıyım.Selçuk üniversitesi Hukuk Fakültesindeyim.Benim ilerde y.lisans yapabileceğim tek üniversite Akdeniz mantıki olarak.Hem kpdsden puan alcam hem alese gircem hem de sadece Akdenize başvurcam.Üstüne üstlük kabul edilcem.Zaten yüksek lisansa kabul edilmek zor bir olay.Düşük ihtimalli bir şey için de ingilizce kursuna gidip vakit harcamayı mantıksız buldum.Zaten hakimlik-savcılık istiyorum.İnglizceye vereceğim önemi hakimlik savcılık sınavına versem daha mantıklı diye düşündüm.Bir diğer cayma nedenim de ingilizcenin gerçekten hukukta bir işe yaramayışı.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bile Türkçe dilekçe yazılabiliyorsa bu dilin bir esprisi kalmıyor gerçekten.Ha yabancı turistler gelir falan diyorlar.Kaçtane yabancı turist gelmiş çevredeki avukatlara onu da araştırmak lazım.Genel kültür amaçlı dil öğrenmek iyi.Ama faydacılık açısından bana göre Hukukta ingilizcenin gerçekten bir espirisi yok diye düşünüyorum.Sizin görüşleriniz nelerdir?Teşekkür ederim şimdiden.

  • kardelen

   merhaba bende bu sene selçuk üniv.hukuk fakültesini kazandım (İkinci öğretim) fakülte hakkında bilgi almak isterim sizden yardımcı olursanız çok sevinirim

  • busra

   Merhaba bende bu yil selcuk hukugu kazandim acaba hakimlik savcilik sinavlarina girdikten sonra hakimlik ya da
   savcilik arasindaki tercih kura ile belirleniyor diye duydum peki savci olmak isteyen birine hakimlik ciktiysa bunu degistirme hakki bulunuyor mu?

   • Cem

    Hakimlik ve savcılık stajı sonunda atama HSYK Kura Kararnamesi ile yapılır. Kura öncesinde adaylardan tercihleri alınır. adaylar Kurada tespit edilen kadro durumu elverdiğince tercihi göz önünde bulundurularak atamalar yapılır. Ancak eğer yeterli sayıda aday olmazsa ya da bir dalda yığılma olursa o takdirde savcılık tercih etmiş durumda bile olsanız hakimlik çıkabilir ya da tam tersi . Mesleğe başladıktan sonra geçiş hakkı Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Takdirinde olan bir olaydır yani uygun görülürse değiştirilebilir .