Anasayfa / Eğitim / Hukuk Fakültesi Mezunu Olarak Türkiye’de Yapılabilecek 10 Meslek

Hukuk Fakültesi Mezunu Olarak Türkiye’de Yapılabilecek 10 Meslek
Sayıları 70’in üzerine çıkmış bulunan hukuk fakülteleri, her yıl verdikleri 5.000’in üzerindeki mezun ile, hukuk dünyasına yeni hukukçular kazandırmaktadır. Henüz 20’li yaşlarının başlarında, elindeki hukuk fakültesi diplomasıyla hayata atılmaya hazır bu gençler hangi meslekleri yapabilir? İşte hukuk fakültesi mezunları yahut mezun adaylarına yönelebilecekleri meslek önerileri:

1. Avukat : Hukuk fakültesi deyince akla gelen ilk meslek, elbette ki avukatlık. Mesleğe kabul için neredeyse herhangi bir yeterlilik aranmayan avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için Avukatlık Kanunu madde 3’teki koşulları taşıyor olmak yeterli. Bunlar ise,

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Bir hukuk fakültesinden mezun olmuş olmak,
 • Avukatlık stajını tamamlayarak, staj bitim belgesi almış olmak,
 • Levhasına yazılmak istediği Baro çevreinde ikamet etmek,
 • Avukatlığa engel yasal bir engeli bulunmamak (Avukatlık Kanunu bağlamında).
Bu koşulları taşıyan bir hukuk mezunu, avukatlığa hak kazanabilecektir. Türkiye Barolar Birliği’nin 31.12.2015 rakamlarına göre Türkiye’de halen 93.573 avukat bulunmaktadır.
Avukatlık mesleğini seçen bir hukuk fakültesi mezunu için birçok farklı seçenek bulunduğunu; serbest ya da sözleşmeli avukatlık, bir şirkette yahut kamu kurumunda avukatlık veya hazine vekilliği gibi mesleki bir alana yönelmenin mümkün olduğunu da ilave edelim.

2. Hakim : Avukatlıktan sonra en çok tercih edilen meslek belki de hakimlik ve savcılıktır. 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda öngörülen koşulları taşıyan bir hukuk fakültesi mezunu, yazılı sınav ve sözlü mülakat aşamalarını geçtikten sonra başlayan staj dönemini ve staj sonunda yapılan sınavı tamamladığı takdirde mesleğe kabul edilir.

Adalet Bakanlığı her yıl düzenlediği sınavlar ile hakim alımı yapmaktadır. Türkiye’de 2015 yılı itibariyle 10.382 hakim görev yapmaktadır.

3. Savcı : Savcılık, hukuk fakültesi mezunları için avukatlık ve hakimliğin ardından en çok tercih edilen üçüncü meslektir. Savcılık mesleğine kabul edilme koşulları ile hakimlik mesleğine kabul şartları aynıdır. Savcılık için de, hakimlik mesleğinde olduğu gibi yazılı sınav ve mülakat koşulları ile staj ve staj bitim sınavını başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

Türkiye’de 2015 yılı itibariyle 4.908 Cumhuriyet savcısı görev yapmaktadır.

4. Akademisyen : Akademik kariyer, bir hukuk mezunu için üst sıralarda düşünülebilecek mesleklerdendir. Akademisyenlik, daha çok sürekli araştırma ve eğitim faaliyetlerine ilgi duyanlar için uygun bir meslek dalıdır. Akademik kariyer için lisans eğitiminden sonra sırasıyla yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlamak ve iyi derecede bir yabancı dil biliyor olmak gerekir. Ayrıca çalışılmak istenilen üniversitenin düzenleyeceği yazılı ve sözlü sınavları da başarıyla geçmek gerekir. Ülkemizde sayıları giderek artan hukuk fakülteleri baz alındığında, hukuk alanında akademisyen ihtiyacının bulunduğu açıktır.

5. Noter : Noterlik de, yalnızca hukuk fakültesi mezunlarının yapabileceği bir meslek olarak, 1512 sayılı Noterlik Kanunu‘nda düzenlenmiştir. Noter olabilmek için, Noterlik Kanunu madde 7’de öngörülen staj koşullarını taşıyor olmak gerekir. Staj süresi bir yıldır. Stajın tamamlanması sonrasında belirli koşulların da varlığı halinde noterlik belgesi almaya hak kazanılır.

Noterler, meslek kuruluşu olarak Türkiye Noterler Birliği‘ne bağlıdır. Türkiye’de noter sayısı konusundan Noterler Birliği’nce açıklanmış bir veri yoktur.

6. İcra Müdürü : Adalet Bakanlığı son yıllarda icra müdürlüğü ve yardımcılığı kadrosu için hukuk fakültesi mezunlarını tercih etmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki koşulları taşıyan adaylar, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda başarılı olmalarının ardından icra müdür ve yardımcılığı kadrosuna atanabilirler. Yazılı sınav ÖSYM tarafından düzenlenir fakat sınav ilanı ve usulü Adalet Bakanlığı tarafından belirlenir.

7. Bakanlıklarda Uzman, Müfettiş : Hukuk fakültesi mezunları için yukarıda sayılanlar dışında birçok iş farklı meslek kolunda çalışma imkanı bulunmaktadır. Çeşitli bakanlıklarda uzman ya da müfettiş kadrosuyla çalışma olanağı bulunmaktadır. Bu kadrolarda çalışabilmek için KPSS sınavında başarılı olmak koşulu aranmaktadır.

8. Banka ve Finans Kuruluşlarında Danışmanlık, Hukuk Müşavirliği : Banka ve finans kurumları, bünyelerinde hukuk danışmanı, hukuk müşaviri kadrosuyla hukukçu personel istihdam etmektedir. Bu kadrolarda çalışabilmek için kurumların kendi yeterlilik sınavları ile ilan ettiği diğer koşulları taşımak gerekmektedir.

9. Kaymakamlık : Kaymakamlık mesleği kadrolarında Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler gibi alanların yanı sıra, Hukuk Fakültesi mezunları da ihdas edilmektedir. Bunun için KPSS A Grubu sınavından başarılı olmak ön koşuldur.

10. Her Şey : Hukuk fakültesi mezunu her işi yapar. Bir hukuk mezununun çalışabileceği meslekler yalnızca sayılanlarla sınırlı değildir. Hukuk fakültesi mezunu, almış olduğu geniş hukuk formasyonuyla birçok kamu kurumunda yahut özel sektörde çok çeşitli alanlarda çalışabilir. Birçok belediye başkanı, müsteşar ve milletvekilinin hukukçu olduğunu da hatırlatalım.

Hukuk Okumak İsteyen Üniversite Adaylarına Fakülte Tercihi Konusunda Uyarılar – Prof. Dr. Kemal GÖZLER

Yazar: Berk Enes

Berk Enes
Şimdilik hukuk fakültesi öğrencisi. Yarın ne olur bilinmez. Yarına çok var...

Ayrıca bknz.

Söylesem Tesiri Yok, Sussam Gönül Razı Değil…

Konuk yazarımızız Aysuda FİDAN, Adana Barosu’nda serbest avukatlık yapmaktadır. Avukatım. En mutsuz meslekler sıralamasında 1. …

 • cenk

  merhaba ben cenk ben cumhuriyet savcısıyım her şeyden memnunum size öneririm lise öğrencileri bu işten korkmayın

 • selin

  Merhaba, ‘nerden olursa olsun hukuk mezunu olmak aynı şey’ görüşü ne kadar doğru? Yalova selçuk gibi hukuklar tutuyor ve çok kararsızım,ayrıca hukuk mezunuyum diye tüm ömrümü bu işe kitlemek istemiyorum sanatla siyasetle bilimle ilgilenebilmek gezecek vaktim olsun istiyorum lütfen fikrinizi paylaşır mısınız? Küçüklüğümden beri haksızın yanında durdum etrafımdaki herkes avukat olmamı söyledi ama bu dediğim yerlerden mezun olarak ne kadar başarılı olunabilir ve riskleri kötü yanları neler? Şimdiden teşekkürler:)

  • Metin

   Üniversitenin adı her şey değil diye düşünüyorum. Ben de bir Selçuk Hukuk mezunuyum. Mühim olan sizin kendinizi bir hukukçu olarak geliştirebilme azminiz.

 • asin

  devlet üniversitesi hukuk fakültesi mezunu ve özel( vakıflar,v.b) üniversitele hukuk fakültesi mezunları arasında ne gibi bir fark var… açıklar mısınız lütfen

  • Ömer Dağ

   Eğer paralı okumak sizin için sorun değilse ve devlet üniversitesi de yeteri kadar kaliteli (İÜHF ve AÜHF) değilse çok bir fark yok hatta avantajları da olabilir. Yeter ki hukuk fakültesi mezunu olsun.

  • cenk

   devlet mezunu olan devletten maaşlarını alırken özel fakülteden olanları bir şirkette veya vakıflarda çalışır net bir maaş aldıklarını bilmesemde devlet mezunları daha az alıyor

 • ezgi unsal

  Arkadaslar ben istanbul universitesi hukuk fakultesi ogrencisiyim gercekten cok zor hukuk diyip gecmeyin mesela gordugumuz derslerden bir kacini soyleyeyim anayasa hukuku,roma hukuku,uygarlik tarihi,turk hukuk tarihi,ticaret hukuku,uluslararasi ceza hukuku,is hukuku gibi bir suru meslek dersleri goruyoruz yani diyecegim o ki bi tm’ci olabilirsiniz hukuk da dusunebilirsiniz ama tm bolumunde sadece hukuk yok psikoloji ic mimarlik kamu yonetimi lojistik gibi bircok guzel meslek grubu var ben sectikten sonra anladim zorlugunu baroda staj yapan arkadaslarim var ordaki avukat bilgi vermiyomus ogretmiyomus sırf ondan iyi olmasin diye daha cok sorun var ben biraz da olsa size yardim ettiysem ne mutlu bana iyi karar verin 🙂

  • sedaf

   yalan güzel iyi kullan

  • ceyda

   rakip mi eliyon kardeş skdjhf

   • melisa

    ya :D:D:D

  • Alihan

   Babannemin de bıyığı olsa dedem olurdu 🙂

 • mgd

  Evet,herkes hukuk okusun.Ressam olacak adam da okusun,sosyolog olacak adam da.Tek derdimiz adalet dimi,saglanamadığı halde herkes okusun

 • Avukatim

  Ben lise ogrencisiyim ve allah izin ederse hukuk okumak istiyorum ama ne yazikki ailem istemiyor ama napalim sonuçta sevdiğim meslek ve ben yasiycam bu mesleği hukuk okuyup ardindanda milletvekili olmak istiyorum ulkkemizi bu kötülüklerden korumak icin

 • Saniye Gökçek

  Merhaba,
  Esenyurt’ta bulunan ofisimize Hukuk Danışmanı arayışımız bulunmaktadır.
  İlgililerin dikkatine iletişim: [email protected]

 • mustafa

  sanırım bu işn sonu ne iş olsa yaparıma doğru gidiyor

 • seval

  baroya müdür nasıl olunuyor arkadaşlar

  • Ferhat tas

   Baroya git mudur olmak istiyorum de 😂😂

 • merve öztürk

  aklımda sadece hakimlik vardı şimdi daha dfazla seçenek buldum kendime teşekkürler 🙂

 • 10 madde çok iyiymiş 🙂

 • mustafa

  çok teşekürler

 • gamze

  teşekkürler