Anasayfa / Eğitim / Hukuk Fakültesi Mezunu Olarak Türkiye’de Yapılabilecek 10 Meslek

Hukuk Fakültesi Mezunu Olarak Türkiye’de Yapılabilecek 10 Meslek

Sayıları 70’in üzerine çıkmış bulunan hukuk fakülteleri, her yıl verdikleri 5.000’in üzerindeki mezun ile, hukuk dünyasına yeni hukukçular kazandırmaktadır. Henüz 20’li yaşlarının başlarında, elindeki hukuk fakültesi diplomasıyla hayata atılmaya hazır bu gençler hangi meslekleri yapabilir? İşte hukuk fakültesi mezunları yahut mezun adaylarına yönelebilecekleri meslek önerileri:

1. Avukat : Hukuk fakültesi deyince akla gelen ilk meslek, elbette ki avukatlık. Mesleğe kabul için neredeyse herhangi bir yeterlilik aranmayan avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için Avukatlık Kanunu madde 3’teki koşulları taşıyor olmak yeterli. Bunlar ise,

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Bir hukuk fakültesinden mezun olmuş olmak,
 • Avukatlık stajını tamamlayarak, staj bitim belgesi almış olmak,
 • Levhasına yazılmak istediği Baro çevreinde ikamet etmek,
 • Avukatlığa engel yasal bir engeli bulunmamak (Avukatlık Kanunu bağlamında).
Bu koşulları taşıyan bir hukuk mezunu, avukatlığa hak kazanabilecektir. Türkiye Barolar Birliği’nin 31.12.2011 rakamlarına göre Türkiye’de halen 74.000 avukat bulunmaktadır.
Avukatlık mesleğini seçen bir hukuk fakültesi mezunu için birçok farklı seçenek bulunduğunu; serbest ya da sözleşmeli avukatlık, bir şirkette yahut kamu kurumunda avukatlık veya hazine vekilliği gibi mesleki bir alana yönelmenin mümkün olduğunu da ilave edelim.

2. Hakim : Avukatlıktan sonra en çok tercih edilen meslek belki de hakimlik ve savcılıktır. 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda öngörülen koşulları taşıyan bir hukuk fakültesi mezunu, yazılı sınav ve sözlü mülakat aşamalarını geçtikten sonra başlayan staj dönemini ve staj sonunda yapılan sınavı tamamladığı takdirde mesleğe kabul edilir.

Adalet Bakanlığı her yıl düzenlediği sınavlar ile hakim alımı yapmaktadır. Türkiye’de 24.10.2011 itibariyle 7.604 hakim görev yapmaktadır.

3. Savcı : Savcılık, hukuk fakültesi mezunları için avukatlık ve hakimliğin ardından en çok tercih edilen üçüncü meslektir. Savcılık mesleğine kabul edilme koşulları ile hakimlik mesleğine kabul şartları aynıdır. Savcılık için de, hakimlik mesleğinde olduğu gibi yazılı sınav ve mülakat koşulları ile staj ve staj bitim sınavını başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

Türkiye’de 24.10.2011 itibariyle 4.443 Cumhuriyet savcısı görev yapmaktadır.

4. Akademisyen : Akademik kariyer, bir hukuk mezunu için üst sıralarda düşünülebilecek mesleklerdendir. Akademisyenlik, daha çok sürekli araştırma ve eğitim faaliyetlerine ilgi duyanlar için uygun bir meslek dalıdır. Akademik kariyer için lisans eğitiminden sonra sırasıyla yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlamak ve iyi derecede bir yabancı dil biliyor olmak gerekir. Ayrıca çalışılmak istenilen üniversitenin düzenleyeceği yazılı ve sözlü sınavları da başarıyla geçmek gerekir. Ülkemizde sayıları giderek artan hukuk fakülteleri baz alındığında, hukuk alanında akademisyen ihtiyacının bulunduğu açıktır.

5. Noter : Noterlik de, yalnızca hukuk fakültesi mezunlarının yapabileceği bir meslek olarak, 1512 sayılı Noterlik Kanunu‘nda düzenlenmiştir. Noter olabilmek için, Noterlik Kanunu madde 7’de öngörülen staj koşullarını taşıyor olmak gerekir. Staj süresi bir yıldır. Stajın tamamlanması sonrasında belirli koşulların da varlığı halinde noterlik belgesi almaya hak kazanılır.

Noterler, meslek kuruluşu olarak Türkiye Noterler Birliği‘ne bağlıdır. Türkiye’de noter sayısı konusundan Noterler Birliği’nce açıklanmış bir veri yoktur.

6. İcra Müdürü : Adalet Bakanlığı son yıllarda icra müdürlüğü ve yardımcılığı kadrosu için hukuk fakültesi mezunlarını tercih etmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki koşulları taşıyan adaylar, ÖSYM tarafından düzenlenen sınavda başarılı olmalarının ardından icra müdür ve yardımcılığı kadrosuna atanabilirler. Yazılı sınav ÖSYM tarafından düzenlenir fakat sınav ilanı ve usulü Adalet Bakanlığı tarafından belirlenir. 2012 için 300 icra müdür ve yardımcılığı kadrosuna atama yapılması öngörülmektedir.

7. Bakanlıklarda Uzman, Müfettiş : Hukuk fakültesi mezunları için yukarıda sayılanlar dışında birçok iş farklı meslek kolunda çalışma imkanı bulunmaktadır. Çeşitli bakanlıklarda uzman ya da müfettiş kadrosuyla çalışma olanağı bulunmaktadır. Bu kadrolarda çalışabilmek için KPSS sınavında başarılı olmak koşulu aranmaktadır.

8. Banka ve Finans Kuruluşlarında Danışmanlık, Hukuk Müşavirliği : Banka ve finans kurumları, bünyelerinde hukuk danışmanı, hukuk müşaviri kadrosuyla hukukçu personel istihdam etmektedir. Bu kadrolarda çalışabilmek için kurumların kendi yeterlilik sınavları ile ilan ettiği diğer koşulları taşımak gerekmektedir.

9. Kaymakamlık : Kaymakamlık mesleği kadrolarında Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler gibi alanların yanı sıra, Hukuk Fakültesi mezunları da ihdas edilmektedir. Bunun için KPSS A Grubu sınavından başarılı olmak ön koşuldur.

10. Her Şey : Hukuk fakültesi mezunu her işi yapar. Bir hukuk mezununun çalışabileceği meslekler yalnızca sayılanlarla sınırlı değildir. Hukuk fakültesi mezunu, almış olduğu geniş hukuk formasyonuyla birçok kamu kurumunda yahut özel sektörde çok çeşitli alanlarda çalışabilir. Birçok belediye başkanı, müsteşar ve milletvekilinin hukukçu olduğunu da hatırlatalım.

Dış Bağlantılar:

Hukuk Okumak İsteyen Üniversite Adaylarına Fakülte Tercihi Konusunda Uyarılar – Prof. Dr. Kemal GÖZLER

 

Yazar: Berk Enes

Berk Enes
Şimdilik hukuk fakültesi öğrencisi. Yarın ne olur bilinmez. Yarına çok var...

Ayrıca bknz.

Kütüphane

Yeni Başlayanlar İçin Hukuk Fakültesi

[mks_dropcap style=”square” size=”52″ bg_color=”#49a2dd” txt_color=”#ffffff”]U[/mks_dropcap]zun ve yorucu bir maratonun ardından belki isteyerek belki aile, çevre …

 • Pingback: Kamu Avukatlığı Nedir? – Vergi Vizyon()

 • mgd

  Evet,herkes hukuk okusun.Ressam olacak adam da okusun,sosyolog olacak adam da.Tek derdimiz adalet dimi,saglanamadığı halde herkes okusun

 • Avukatim

  Ben lise ogrencisiyim ve allah izin ederse hukuk okumak istiyorum ama ne yazikki ailem istemiyor ama napalim sonuçta sevdiğim meslek ve ben yasiycam bu mesleği hukuk okuyup ardindanda milletvekili olmak istiyorum ulkkemizi bu kötülüklerden korumak icin

 • Saniye Gökçek

  Merhaba,
  Esenyurt’ta bulunan ofisimize Hukuk Danışmanı arayışımız bulunmaktadır.
  İlgililerin dikkatine iletişim: saniye233@gmail.com

 • mustafa

  sanırım bu işn sonu ne iş olsa yaparıma doğru gidiyor

 • seval

  baroya müdür nasıl olunuyor arkadaşlar

 • merve öztürk

  aklımda sadece hakimlik vardı şimdi daha dfazla seçenek buldum kendime teşekkürler :)

 • http://www.baltaci.av.tr/ Arif Baltacı

  10 madde çok iyiymiş :)

 • mustafa

  çok teşekürler

 • gamze

  teşekkürler