Anasayfa / E-Kitap / Fikri Mülkiyet Hukuku Ders Notları

Fikri Mülkiyet Hukuku Ders Notları

Merhabalar, Ben Bahadırhan Tabak. Hukuk Sokağı ailesine yeni katıldım ve bundan sonra da düzenli bir şekilde yazılarımı sizinle paylaşmak istiyorum. “Bilgi paylaşıldıkça çoğalır” ve “Bilgi muhtacı olana hizmet etmelidir” felsefesinden yola çıkarak araştırmalarımı, tecrübelerimi, yazılarımı, faydalı gördüğüm etkinlik, kitap ve programları buradan paylaşacağım.

Okul yıllarında aldığım Fikri Mülkiyet Hukuku Seçmeli Dersi’nde tuttuğum ders notlarını bir e-kitap olarak internete yüklemiştim. Özellikle fikri mülkiyet hukuku dersini alan hukuk fakültesi öğrencilerinin işlerine yarayabileceğini düşündüğümden burada paylaşmak istiyorum.

Fikri Hukuku’un temel kaynaklarından olan 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu da sınava girmeden önce mutlaka en az bir kere okunmalıdır. Eser çeşitleri, eser sahibinin eser üzerindeki hakları, eser üzerindeki hakların devri, eser üzerindeki hakların ihlali sonucu öngörülen yaptırımlar ile ilgili meseleler e-kitapta yer almaktadır. Hepinize başarılar dilerim.

Fikri Mülkiyet Hukuku Ders Notları

Bu arada yakın bir gelecekte Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun da değiştirileceğini, bu konuda çalışmalar yapıldığını da bir not olarak belirteyim. Örneğin haberlere de yansıyan “internetten korsan müzik indiren, paylaşanlara para cezası geliyor” haberleri, bu kanun değişmesi ile ilgili çalışmalar sonucu gündeme geldi. Başka bir yazıda bu konuya da değinmek faydalı olacak gibi gözüküyor.

Yazar: Bahadırhan