Anasayfa / Edebiyat ve Hukuk / Yargının Özelleştirilmesi Hikayesi: Gökdelen

Yargının Özelleştirilmesi Hikayesi: Gökdelen

2073 İstanbulu’ndayız. Doğa yok olmaya yüz tutmuş, teknoloji ilerlemiş; bir gökdelenler şehrine dönüşen İstanbul’da gökdelenlerde oturanlar işe mekikleriyle gidip geliyor. Kapitalizm ise mutlak egemenliğini çoktan ilan etmiş. Kahramanımız, Türkiye’nin en ünlü avukatı Can Tezcan. Yargının artık adalet dağıtan bir şey olmaktan  çıktığını düşünen Can Tezcan’ın haklı nedenleri vardır. Son duruşmasında suçsuz yere iki yıldır tutuklu olan arkadaşının tahliyesini sağlayamayınca sinirlenir ve mahkeme başkanıyla polemiğe girer. Dışarı çıktığında, “bari yargının da özelleştirilmesini, bunun mevcut durumdan daha kötü sonuçlar doğurmayacağını” düşünür.

Gökdelen, Tahsin Yücel’in 2006 yılında çıkardığı, 2007 Balkanika Ödüllü romanı. Ünlü ve mesleğinde başarılı bir avukat olan Can Tezcan, içinde bulunduğu kötü koşullar nedeniyle yargını özelleştirilmesi gerektiğini savunur. Bir devlet kurumu olarak işlemeyen yargı, özel sektör elinde işlevini daha iyi yerine getirecektir. Çok yakın bir arkadaşının haksız yere iki yıldır tutuklu bulunması sonrasında en büyük müvekkilinin, İstanbul’u tamamen bir gökdelenler şehrine çevirmesinin önünde direnen son bahçeli evin yıkılması gerekliliği, özelleştirme sürecinin çıkış noktasıdır. Yargının özelleştirilmesiyle haksız yere tutuklu olan arkadaşını kurtarabileceği gibi, müvekkilinin önündeki son engeli de aşabilecektir. Tabii, özelleştirme ile yargı, devletin elinde bulunmasından daha iyi işleyecek, daha iyi adalet dağıtıcı bir konuma gelecektir. Böylece yargının özelleştirilmesi süreci, bir gazetecinin köşe yazısı ile başlar ve tartışmaları kısa sürede tüm ülkeye yayılır.

Can Tezcan’a göre 2073 yılında artık devletin işlevi azalmıştır. Devlet elindeki kurumlar, birer birer özelleştirilerek elden çıkarılmıştır. Öyleyse yargı niye özelleştirilmesin diye düşünen Can Tezcan, yargının özel sektör elinde daha iyi işleyeceğini savunur. Yargı, özel mahkemelerle adalet duygusunu rencide etmekte, iktidarın mutlaklığını sağlamlaştırmak için muhalifleri haksız yere tutuklayabilmektedir. Adalet duygusunun yitirilmesi, insani değerlerin de kaybına yol açmıştır. Şehirlerden kaçan, yahut kaçmaya zorlanan “yılkı adamları” ortaya çıkmıştır.

Tahsin Yücel gibi büyük bir üstadın elinden çıkmış olan roman, oldukça akıcı bir anlatım içeriyor. Yargının özelleştirilmesi gibi bir konunun, kuvvetler ayrılığı, devletin egemenliği gibi hukuk felsefesi / sosyolojisi kavramlarına çok girmeden yalnızca sermaye ilişkileri yönünden değerlendirilmesi,  hukuk formasyonuna sahip okurlar tarafından belki çok doyurucu olmasa da, okunması gerekli bir roman.

Gökdelen, Tahsin Yücel, Can Yayınları 2006, 296 s.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.