Anasayfa / Edebiyat ve Hukuk / Güzel Bir Haftasonu Tavsiyesi

Güzel Bir Haftasonu Tavsiyesi

Bu haftasonu hem kendinize hem de -hayat  ne getirir  bilinmez  ama- hayata da  bir iyilik yapın ve eğer  hala okumadıysanız,  Mark Haddon’ın 2003 yılında  kaleme  aldığı, kendisine  ‘Yılın Romanı’  ve ‘Yılın Kitabı’ ödüllerini  getiren ‘the curious incident of  the dog  in the night-time’  isimli,  İş Bankası Kültür Yayınları’ndan ‘Süper  İyi Günler; Ya da Christopher Boone’un sıradışı hayatı hayatı’  adıyla  yayımlanan  kitabını  okuyun!  Çünkü  bilirsiniz,  gidip  göremediklerimizin, yaşayıp hissedemediklerimizin telafilerini  kitaplardan  başka kimse  yapamaz.. Eğer  her  anne için  eşit  seviyede olası  Otistik  bir  bebek dünyaya  getirmek ihtimali ve  otizmle  yaşamak  zorunda  kalan  bu insanların hayatları hakkında  en ufak bir fikir  sahibi  olmanın ne  kadar değerli olabileceğini siz de  hissediyorsanız, tüm kalbimle okumanızı  öneririm.  Kitap  bir  çırpıda  bitiyor dediğimiz türden ve  görsel şemalarla da  desteklenmiş. Bu da,   kitabı okurken  hayata; 15 yaşında ve otizmi kabullenip  hayatını  belli kalıplarda  yaşayan Christopher’ın  gözleriyle bakmanızı sağlıyor. Üstelik en ufak  bir gayret  göstermeden. Kendiliğinden hissettiriyor  size  nasıl bir  dünyaya  baktığını,  seslerin ve kelimelerin çeşitliliğinden,  karmaşık anlatımlardan, hoyratlıktan,  insanların kendisine dokunmasından  nasıl da  korktuğundan ve hayvan sevgisinin, matematiğin evreni nasıl yönettiğini görebildiğinin, çevre  bilincinin  ve  farkındalığının  ne kadar  saf  ve lekesiz  olduğundan bahsediyor   en naif  ve  örtüsüz  hikayesiyle.
Karmaşanın,  entrikanın,  seslerin ve  öfkenin egemen olduğu  bir gezegene çiçek dürbününden bakmak gibi asperger sendromuyla yaşamak. NASA’da  çalışabilecek  yeterlilikte;  yıldız  kümeleri  ve  güneş sistemi hakkında,  bilinmez  uzay  boşluğu hakkında  inanılmaz  bilgi  sahibi  15 yaşındaki bu genç adamın astronot  olması imkansız  belki,  ama   yıldızları; özellikle de  Orion Takım Yıldızını O’ndan dinlemek isterdim doğrusu  yeniden..  Üstelik ebeveynleri  ayrı  ve sorunlu  bir babayla  yaşayan  Christopher, küçük  dünyasında   bizim büyük sandığımız  tüm  plastik  hayatlara  sonsuz  bir  durugözle  bakıyor. Okurken ne  merhamet  ne  merak  ne de  korku hissettiriyor.   İlgisini  sadece  sevdiği  konularda, söz gelimi  önerdiğim kitapta;  matematik ve  fiziğe  yöneltmiş bu  tuhaf  dahi çocukların  küçücük istekleri hakkında  kocaman tüyolar  buluyorsunuz. İnanıyorum ki  bir gün tanışma  şansım olursa  böyle  bir  genç adam yahut  kadınla, O’ndan  öğreneceğim çok şey  olacak. Belki  binlerce  kilometre  derinlikte  yaşamayı başaran organizmaları,  belki keşfedilmemiş  gezegenleri,  belki de  kıyametin  nasıl yaklaştığını anlatacak  bana. Tek yapmam gereken gözlerinin  içine  sevgiyle  bakmak  ve  gülümsemek olacak onu dinlerken. Çünkü  artık çok iyi biliyorum ki, karmaşık  yüz  ifadelerini anlamakta  güçlük  çekiyorlar, mecazi anlatımları  ve  girift  esprilerimi de  kendime  saklamalıyım zira bunlar da sevgili dostum için çok  zorlayıcı ve  üzücü olurdu.
Sevdiğim  kitapları  alıntılamak; içime  oturan, heyecanlandıran, ağlatan, güldüren vs. sonsuz  sayıda  önemli duyguyu yaşatabilen satırları  yazmak  büyük keyif. Lakin Christopher Boone’u  sizin tanımanızı istiyorum.
Pencereyi aralayın ve  caddeye  bir süreliğine bakın,  eğer üst üste  tam tamına dört kırmızı araba  birden geçtiyse, bu, o günün sizin için Süper İyi Bir Gün olacağı anlamına gelir ki, bu da  güzel bir kitap için yeterince vaktiniz var demektir…
Mutlu  Pazarlar..!

Yazar: Görkem Tan

Görkem Tan
Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Avukat, Blogger.