Anasayfa / Avukat / E-İmza Tamam, Sıra KEP’te

E-İmza Tamam, Sıra KEP’te

Yargı sistemimizde son yıllarda yaşamakta olduğumuz dijital dönüşüm süreci hızlanarak devam ediyor. Elektronik imza kullanımında en yüksek düzeye erişen hukuk sektörü, Kayıtlı Elektronik Posta dönüşümüne hazırlanıyor. E-imzadan memnuniyette avukatların %100 oranına erişmesinin ardından Türkiye Barolar Birliği, E-dönüşüm Projesi kapsamında, Kayıtlı Elektronik Posta hizmeti için geçtiğimiz günlerde TNB KEP ile bir protokol imzaladı. Bu çerçevede 11 Kasım 2014 tarihinden itibaren KEP hizmetine geçiş sağlanacak. KEP, yani kayıtlı elektronik posta hizmetinin ne olduğuna ilişkin daha ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz. Türkiye Noterler Birliği KEP hizmeti ile avukatlar, KEP sahibi müvekkilleri, meslektaşları, kamu kurumları, adliye birimleri ile KEP üzerinden iletişim kurabilecek. KEP ile yapılacak yazışmalar, mahkemelerde delil niteliğini haiz olacak.

15 Ekim 2014 günü yapılan imza töreninde TBB Genel Sekreteri Av. Güneş GÜRSELER, “Gelişen teknoloji ile iş yapış şekillerimiz değişiyor. Bu değişimin önemli bir unsuru olan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sayesinde baro ve avukatlarımız e-dönüşüm yolunda önemli bir adım atmıştır. Avukatlarımız arasında KEP kullanımının hızlı bir şekilde yaygınlaşacağına inanıyoruz.” diyerek, KEP hizmetinin önemini vurguladı.

TBB tarafından yapılan açıklamada, avukatların KEP hizmetinden yararlanabilmeleri ve başvuru yapabilmelerine ilişkin çok yakında bilgilendirici SMS ve e-posta gönderileceği ifade edildi.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

Barolar Birliği, KEP Satışına Başladı

Türkiye Barolar Birliği, 12.11.2014 günü yolladığı SMS ile avukatlara Kayıtlı Elektronik Posta satışına başladığını duyurdu. …