Anasayfa / E-Hukuk / Duruşma Defteri vs Google Takvim

Duruşma Defteri vs Google Takvim

Duruşma defteri olarak baronun dağıttığı ajandalardan birini kullanıyordum. Ta ki bir cuma günü bir meslektaşımın ajandaları karıştırarak benimkini çantasına atmasına kadar. Neyse ki UYAP yıllarındaydık ve duruşma tarihlerini tespit etmem zor olmadı. Zor olan, tek tek hepsini yeniden not almaktı. Elbette bu kez bir duruşma defteri kullanmadım. Tüm duruşmalarımı Google Takvim‘e girdim. Üç yıldır da duruşma takibi için fiziki bir defter vb. analog form kullanmıyorum. Kaybedeni baştan belli olsa da her iki formatı şöyle bir kıyaslayalım:

  • Duruşma defterini iş dışında yanınızda taşımazsınız. Ama Google Takvim’e, yanınızda taşıdığınız herhangi bir cihazdan (telefon, tablet vs) bağlanabilirsiniz.
  • Duruşma defteri fiziki olarak yer kaplar, bir yerde unutulabilir; Google Takvim’i uygulama olarak kurarsınız. En fazla birkaç megabayt yer kaplar ve unutmazsınız.
  • Müvekkil duruşma gününü sorduğunda defter sayfalarını tek tek karıştırırsınız. Google Takvim kullananlar ise duruşmalar arasında Google araması yapabilir.
  • Duruşmalarınızı günlük olarak ajandadan kontrol edersiniz; Ancak Google Takvim size her sabah e-posta gönderir.
  • Duruşma defterini kaybederseniz duruşmalarınızı göremezsiniz. Ancak telefonunuzu kaybederseniz, bilgileriniz hala internettedir.
  • Duruşma ortak kullanıma açamaz, paylaşamazsınız. Ancak Google Takvim’i ofisteki diğer avukatlar veya personel ile paylaşabilir, ortak kullanabilirsiniz.
  • Bonus: Gmail’deki etkinlikler, takviminize otomatik eklenir. Mesela bir uçuş planınız varsa, gidiş dönüş tarihleri de takviminizde kendiliğinden belirir.

Yorumlarınızla listeye katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi ve uygulamalar için: Google Takvim

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.