Anasayfa / Avukat / Bir Avukat Asistanı Olarak iPad

Bir Avukat Asistanı Olarak iPad

UYAP’ın gelişmesi sonrası e-imza, m-imza, icra takip, içtihat ve mevzuat yazılımları gibi kavramlar daha fazla hayatımızda yer ederken, hukuk sektörü de gelişen teknolojilere her gün bir parça daha adapte oluyor. Gelinen noktada hala bu kolaylıklardan yararlanmayacak kadar bol zamanı olan birileri kaldı mı bilemiyorum ancak bir yandan, teknoloji, tüm dinamizmiyle gelişimini sürdürüyor. Uzmanlar mobil çağında olduğumuzu söylüyor ve tablet satışlarının bilgisayarları geçtiği günleri yaşıyoruz. Mobil ile kastedilen akıllı telefon ve tablet dediğimiz cihazlar elbette. Laptop’lar artık mobilden sayılmıyor bile. Ofis ve ev dışında geçirilen zaman içinse mobil dediğimiz kavram öne çıkıyor. Şahsen, tabletimi sosyal ağlarda kullanmakla yetinmeyi bıraktığımdan beri, mobil cihazların mesleki anlamda da ne kadar işlevsel olduğunu farkettim ve deneyimlerimi paylaşmak istedim. Bu konuda kişisel tercihimi iPad’den yana kullanıyor ve epey faydasını görüyorum. Android kullanıcıları, iPad yazan yerleri, Tablet olarak da okuyabilirler. Zira, anlatacaklarım küçük farklılıklar dışında Android için de geçerli.

Hukuk Sokağı için daha önce iOS Hukuk Uygulamaları ve Android Hukuk Uygulamaları başlıklı iki yazı yazmıştım. İşe yarayacak uygulamalar konusunda oraya bakılabilir. Ancak bu yazının konusu yalnızca uygulamalar değil. Burada, iPad / Tablet’in, nasıl bir avukat asistanına dönüştürülebileceğini göstermek.

Google-Takvim

Duruşmalar için: Takvim

Google’ın takvim özelliğine daha önce değinmiştik. Müvekkil arayıp duruşma gününü sorduğunda -şayet tüm duruşmalarınızı ezbere bilmiyorsanız- hemen cevap veremeyebilirsiniz. Bu durumda ajandadaki sayfaları tek tek karıştırmayı mı tercih edersiniz yoksa arama kutusuna yazdığınız kelimeyi saniyeler içinde bulmayı mı? Geleneksel ajanda kullanım alışkanlığını bırakmak zor olsa da, dijital bir duruşma takviminin avantajları saymakla bitmiyor. Bir defa, ajandanızı her yere götürmeniz mümkün değilken; tabletiniz, hadi en azından akıllı telefonunuz her ortamda yanınızda olacağından, randevularınız, duruşmalarınız 7/24 elinizin altında olacak. Ayrıca klasik ajandada arama kutusu olmadığından, sayfaları tek tek çevirerek veya tahmin yoluyla bulmak durumundasınız. Oysa takvim uygulamasında, müvekkilin ismini ekranda gördüğünüzde telefonu açana kadar geçecek kısa süre içerisinde müvekkilin duruşma gününü bulmak mümkün. Duruşmalarınızın olduğu yerlere konum bilgisi girdiğinizde, o günkü hava durumunu da görmeniz oldukça hoş bir ayrıntı. Google Takvim ile cihazınızı senkronize etmenin çocuk oyuncağı olduğunu belirtelim. Ben bu sayede 2013 yılından itibaren klasik duruşma ajandası kullanımını bırakarak tamamen dijitale geçtim. Ayrıca Google Takvimi senkronize olarak kullanmaktaysanız ek bir özellik olarak görev listesi ouluşturmak mümkün. Temyiz için son günü girin ve bırakın takviminiz size hatırlatsın.

UYAP-Avukat-Portal-iPad

UYAP Avukat Portal

iPad’inizden UYAP Avukat Portal’a girmeniz gayet mümkün. Bunun yolu da mobil imzadan geçiyor. Adalet Bakanlığı, 2010 yılında UYAP’a mobil imza ile de giriş yapılabileceğini duyurmuştu. GSM operatörünüzden alacağınız mobil imza ile Avukat Portal’a iPad’iniz ile giriş yapabilir ve işlerinizi takip edebilirsiniz. Bunun nasıl yapılabileceğine ilişkin bir başka kaynak olarak Windows kullanmadan UYAP’a giriş rehberi yazımı okuyabilirsiniz. UYAP Avukat Portal tasarımının mobil uyumlu (responsive) olduğunu da dipnot olarak belirtelim.

Vekalet ücreti ve serbest meslek makbuzu, baro levhası için: TBB Mobil

Türkiye Barolar Birliği’nin geliştirmiş olduğu Baro uygulaması bir avukat için belki de en sık kullandığı şeyleri içeriyor. Vekalet ücreti, faiz hesaplama, serbest meslek makbuzu hesabı, baro levhası, TBB duyuruları gibi sık kullanılan içeriğe TBB Mobil uygulamasından erişebilersiniz.

TBMM-Uygulamasi

TBMM uygulaması

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin uygulaması, web sitesinin neredeyse tamamını kullanıcılara sunuyor. Bizleri ilgilendiren yasama bölümünden kanun tasarı ve teklifleri ile yasa gerekçelerine, komisyon raporları ile genel kurul toplantı tutanaklarına kadar verilere erişmek mümkün.

UYAP-Uygulamasi

UYAP Mevzuat uygulaması

UYAP, yıllar içinde epey ilerleme kaydetti. Şimdilerde mobil uygulamalarını da devreye sokmuş durumda. iOS ve Android ortamı için geliştirilen UYAP Mobil Mevzuat ve İçtihat Programı denemeye değer. Güncel mevzuat ve yüksek mahkeme kararlarına kullanışlı arayüzünden kolaylıkla erişilebiliyor.

Evernote ile not takibi

Evernote, notlar almak, yahut var olan notları dijital ortama aktarmak için ideal bir not alma uygulaması. İş listeleri oluşturabilir, ekip halinde çalışmalar yapabilirsiniz. İnternete bağlı hemen hemen her cihaza kurulabilen Evernote, küçük kağıtlara yazdığınız ve en gerekli anda bulamadığınız notlarınızın aksine her zaman emrinize amade olarak ekranınızda bekliyor olacak.

Arşiv için Dropbox

Bürodaki bilgisayarlarınızın yedekleri, belgeleriniz, yıllarca biriktirdiğiniz dilekçeleriniz her halde fiziki dosyalardan başka bilgisayar ortamında da bulunuyorlardır. Bunları CD ya da DVD gibi ortamlara yedeklemek gibi bir alışkanlığı devam ettirmiyorsanız, Dropbox ideal bir dosya yönetim uygulaması. Kendi adıma, icra programlarının, dilekçelerin yedeklerinin yanı sıra, vekaletnamelerin taranarak PDF formatındaki birer suretlerini Dropbox’ta saklamanın bir güven duygusu uyandırdığını söyleyebilirim.

Temyiz süresini kaçırmamak: Anımsatıcılar

Temyiz süresinin son gününü nereye kaydediyorsunuz? Post-it notlar alarak bilgisayar ekranına yapıştırmaktan daha pratik bir çözüm var: Anımsatıcılar özelliğini kullanmak! Son gün olarak ayarladığınız günde, önceden belirlenmiş saatte tabletiniz harekete geçiyor ve size temyiz dilekçesini vermeniz gerektiğini söylüyor. Tabii Google Takvim başlığında bahsettiğim görev listesi özelliği de aynı işi yapıyor.

Bankacılık uygulamaları ve bankaların iPad şubeleri

Fatura yatırmak için hala bankaya giden var mıdır bilinmez ancak internet bankacılığının otomatik ödeme talimatı verebilmek dışında çok daha güzel hizmetleri de var. Pek çok banka, ipad için özel uygulama geliştirmiş durumda. Güçlü şifreler kullandıktan sonra, bankada niye sıra bekler ki insan?

PDF okumak için: iBooks

Hukuk alanında elektronik kitap bulmak halen pek kolay değil. Hukuk Sokağı olarak bu konuda ileriye yönelik çalışmalarımız olacak ama bunu bekleyin demiyorum elbette. Onun yerine bulduğunuz pdf formatlı makale, tez gibi metinleri ipad’inizdeki iBooks uygulamasında açabilir, rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Öteki renkler

Tabletinizi mesleki amaçlı kullanmanız yalnızca burada sayılan uygulamalarla sınırlı değil elbette. İşinizi kolaylaştırmak için uygulamalar diyarı keşfedilmeyi bekliyor. Kanunlar, içtihatlar vs. Çoğu firma, mevzuat-içtihat yazılımını web üzerinden sunmaya başladı bile. Hatta dilekçelerinizi de iPad ile yazmanız mümkün. Tıpkı bu yazının hazırlanmasında olduğu gibi.

Peki sizler tabletinizi nasıl kullanıyorsunuz?

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

UYAP Sorgu Ücretleri Kaldırıldı

Türkiye Barolar Birliği, biraz önce avukatlara gönderdiği SMS ile, Bakanlık ile yapılan çalışmalar neticesinde UYAP …