Anasayfa / Avukat / Ya UYAP Olmazsa?..

Ya UYAP Olmazsa?..

Google’ın Chrome 45 güncellemesinde Flash ile birlikte Java desteğini çekmesi, bir anda UYAP portallarına Chrome kullanarak giren kullanıcıları tedirgin etti. Mobil imza kullanıcıları durumdan etkilenmezken, e-imza kullanıcıları çareler aramaya başladı. Neyse ki diğer tarayıcılar kullanılarak (Firefox, Internet Explorer, Yandex) hala UYAP’a giriş yapılabiliyor. Barolar Birliği de, Firefox üzerinden nasıl giriş yapılabileceğini anlatan bir rehber yayınladı.

UYAP ile ilgili tek sorun Chrome’un Java desteğini çekmesi değil elbette. Son aylarda net biçimde farkedilen yavaşlama ve bağlantı sorunları halen devam ediyor. UYAP’ı yıllardır zaten bir dargın bir barışık kullanıyoruz. Peki UYAP’ın tamamen çökmesi, erişilememesi gibi bir ihtimale ne kadar hazırlıklıyız?

An itibariyle de tüm UYAP portallarının aşağıdaki uyarı ekranıyla birlikte kapalı olması ve “işlemlerimizi adliyede yapmamızı” salık vermesi üzerine de epeydir taslak olarak duran bu yazıyı tamamlamak istedim.

UYAP Bakım Çalışması

UYAP bir gün tamamen çökerse hayatımız neler olabilir, hiç düşündünüz mü? Daktiloları yeniden tozlu raflardan çıkaracak değiliz elbette ama bazı pratik uygulamaların da hayatımızda olmayacağı şüphesiz. İşte avukatlar için gerçekleşebilecek UYAP’sız senaryolar:

  • Dosya incelemeleri yalnızca fiziki ortamda, mahkeme kalemlerinde yapılabilir.
  • Ödeme gelen icra dosyalarını eskiden olduğu gibi tek tek manuel kontrol etmek zorunda kalırız.
  • Faks makinesinin üzerindeki tozu silerek yeniden mazeret göndermek için kullanmaya başlarız. Mazeret verdikten sonra ulaşıp-ulaşmadığını takip etmek ayrı bir dert olur.
  • Duruşma günlerini ancak ofis dosyalarındaki tutanaklardan belirleyebiliriz.
  • Dosyaya dilekçe ve evrak sunmak için ofisten çıkıp adliyenin yolunu tutmamız gerekir.
  • ‘Muhabere’ kavramını yeniden hatırlar, bulunduğumuz adliye dışındaki mahkemelere göndereceğimiz dilekçe ve evrakları ancak bu yolla gönderebiliriz.
  • Dosyadan örnek almak için mübaşirin peşinde koşturduğumuz günleri de unutmayalım.

Sayfanın altındaki yorum bölümünden katkıda bulunarak maddeleri çoğaltabilirsiniz.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.