Anasayfa / Avukat / UYAP Avukat Portal’la İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

UYAP Avukat Portal’la İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey

Kesildi, durdu, ağır çalışıyor derken giderek hayatımızda daha fazla yer etmeye başladı UYAP. Ne var ki sosyal ağlar dışında interneti fazla önemsememekten midir yoksa konuya hakim olmamaktan mıdır bilinmez, sistemin halen çok aktif kullanıldığını söylemek zor. Oysa yalnızca Barolar Birliği tarafından üretilen (an itibariyle) 27.986 elektronik imza var. Bu rakam neredeyse ülke çapındaki avukatların yarısı. Elektronik imza hizmeti sağlayan başka şirketlerin varlığı, kurum avukatları ve çok avukatlı büroları da düşündüğümüzde, bu hiç de azımsanmayacak bir rakam.

Ancak elektronik imza edinilmesine rağmen çok aktif bir kullanım olmadığını düşünüyorum. Elbette biraz farazi konuşmuş oluyorum, çünkü bu konuda somut veriler yok. Bakanlık henüz Avukat Portal kullanıcı sayısına ilişkin bir açıklama yapmış değil. Yalnızca SMS abone sayılarını açıklıyorlar.

Avukat Portal’ın halen gerektiği gibi aktif biçimde kullanılamamasında belki biraz da Bakanlığın, UYAP Avukat Portal’a ve dolayısıyla avukatlara bakışını da eklemek gerek. Zaman zaman dile getirdiğimiz gibi, portalın ücretli yapılmak istenmesi veya halen ücret alınan işlemler olması gibi. UYAP Portalın kullanılması konusunda kaynak eksikliği de önemli bir etken elbette. Bu konuda Hukuk Sokağı’nda yakında başlayacağımız çalışmalarımız sürüyor. Bugünlük, Avukat Portal’ın kullanımında bilinmesi gereken bazı özet bilgilere yer vermek istedim. İşte UYAP Avukat Portal kullanımında bilinmesi gereken 5 şey:

 1. Yalnızca Windows
  Eğer Mac OS veya Linux işletim sistemine sahip bir bilgisayarınız varsa UYAP Avukat Portal’a e-imza ile giriş yapmayı unutun. En azından Windows”un tanıdık ekranının başına geçene kadar. Ancak Barolar Birliği, bu konuda bazı çalışmalar yapıldığı bilgisini veriyor.
 2. Java sürümü güncel olmamalı
  Evet yanlış okumadınız. Sisteme giriş yapabilmek için bilgisayarınızda kurulu olması gereken Java uygulaması son sürüm olmamalı. Bu yüzden “güncelle” uyarısına aldanıp, o son güncellemeyi yapmayın. Aksi halde neden sisteme giriş yapamıyorum sorusuna cevap aramak zorunda kalabilirsiniz. Şu an için desteklenen sürüm: 6 update 37
 3. Sistemde kayıtlı belgeleri indirmek için UYAP Editör Programı gerekiyor
  Tüm bu adımları geçip sisteme giriş yaptınız ve son duruşma tutanağını almak istiyorsunuz. Fakat nedense duruşma tutanağı mahkeme salonunda ekranda gördüğünüz gibi düzenli değil, yazılar kargacık burgacık olup birbirine girmiş. İşte bunun için UYAP Editör Programı’nı indirmeniz gerekiyor. Program güzel, kullanışlı. Word uyumluluğu da olsa belki yalnızca UYAP Editör bile pek çok kimse için günlük yazım işlerinde yeterli olacaktır. Şuradan indirebilirsiniz.
 4. Para peşin
  Bazı işlemler ücrete tabi. Portalda her ne kadar bunun uyarısı veriliyor olsa da önceden bilmekte fayda var. Portal üzerinden elektronik mazeret gönderme ve icra dosyalarında MERNİS, SGK, Trafik sorgulamaları 2 TL ücrete sahip. Tabii 2 TL’nin, her bir işlem için ayrı ayrı alındığını da eklemek gerek. Bir de bu işlemler için Avukat Portal Bakiyesi adı altında ayrıca bakiye bulundurmanız gereken bir bölüm var. En az 25 TL olmak üzere Baro Kart veya Vakıfbank hesabı üzerinden buraya aktarım yapılabiliyor.
 5. Saat 16:45’ten sonra Baro Kart’tan ödeme yapılamıyor
  Akşam saatlerinde UYAP’a bir şans vermek ve Portal üzerinden dava açmaya karar verdiniz, Vakıfbank hesabınız yok veya bakiyeniz müsait değil, Baro Kart üzerinden ödemek istediniz. Önce kredi kartınızla Baro Kart’a yükleme yapıyorsunuz ancak ödeme kısmına geldiğinizde bir uyarı: Saat 16:45’ten sonra Baro Kart üzerinden ödeme yapılamamaktadır! Böyle bir durumda kredi kartınızdan para çektiğinizle kalabilirsiniz. Bu nedenle Baro Kart ile ödeme yapacaksanız, saate dikkat!

Güncelleme (25.04.2013): Yapılan son düzenleme ile BaroKart üzerinden yapılacak ödemelerde 16:45 sınırlaması kaldırıldı. Ayrıntılı bilgi için: Barolar Birliği

2. Güncelleme (01.03.2013): UYAP Avukat Portal sorgu ücretleri kaldırıldı. 

Tabii maddeleri arttırmak mümkün. Belki sizler de yorumlarınızla katkıda bulunursunuz. UYAP’lı günler…

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

UYAP Avukat Portal’da E-Mazeret Ücretlerine İndirim Yapıldı

Bilindiği üzere UYAP Avukat Portal, icra dosyalarındaki sorgulamalar ve UYAP üzerinden gönderilecek mazeret dilekçeleri için …

X