Anasayfa / Avukat / Dolandırıcılığın Avukatlara Sirayeti ve Yaşadıklarım

Dolandırıcılığın Avukatlara Sirayeti ve Yaşadıklarım

Biliyorsunuz ülkemizde teknolojinin akıl almaz yükselişi ve kontrolsüz kullanımı neticesinde, eskiden kağıt üzerinde veyahut fiili olarak yapılan dolandırıcılık faaliyetleri, dünyadaki örneklerine paralel şekilde arttığı gibi teknolojik öğelerle desteklenmeye başladı.

Tabii bu süreçte, ilk etapta teknolojiyi deli gibi kullanıp bunu birer dolandırıcılık aracı olarak kullananlar bu işlerin faili; tuşlu telefon kullanıp, telefon alo dese yeter diyenler bu işlerin mağduru haline geldi.

Malumdur ki son 3-4 yıldır “hakim, savcı, asker, polis” diye kendini tanıtan birtakım dolandırıcılar, içlerinde profesörler, doktorlar, iş adamları diye uzayıp giden listeden kendilerine öyle mağdurlar buldular ki, bizler bile oturduğumuz yerden bu basiret bağlanması olayını şaşkınlıkla izledik.

Hatta ilgili kurum ve kuruluşlar her yere, hakim, savcı, polis, asker para istemez şeklinde kamu spotlarının duyurulması için çalışma başlattı, sonuç alınıyor mu peki? Orası tam bir muamma.
Gelelim bu yazının yazılma nedenine, bizzat başımdan da geçen bir dolandırıcılık mevzusuna ilişkin birkaç kelam etmek de hakkım sanıyorum, bundan önceki dönemlerde, teorik ve bilgilendirme amaçlı birkaç yazı yazmışlığım vardı fakat bu sefer bizzat pratiğini test ettim.

Hali hazırda yaşadığım durumdan bahsetmeden önce insanların bu duruma nasıl geldiğine dair olayı özetlemem gerekiyor sanırım, şu ara yaptığım yoğun telefon mesaisi bu durumda çok insan olduğunu gösteriyor.

Olay Nasıl Başlıyor?

Öncelikle dolandırıcı/lar her ne şekilde bulduklarını bilmeseniz de size bir şekilde ulaşıyorlar, garip olan size ait birçok bilgi de ellerinde oluyor -bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlar ile devletin ilgili birimlerinin sorumluluğuna dair şüphem yok!- bunun üzerine sizin sisteme onay vermeniz ya da katılmanız maksatlı; “sağlık paketi kazandınız”, “telefon kazandınız”, “ücretsiz check-up hizmeti kazandınız” gibi özellikle kazanmak, ücretsiz vurgusu yapılan mesajlar ve aramalarla sizin de bu sisteme girmeniz amaçlanıyor, yüksek oranda da insanların tamam kabul ediyorum, evet onaylarını alıyorlar, onay almasalar dahi sistem içinde olduğunuzu, sesinizin kaydedildiğini, ilgili kanunlar uyarınca sözleşme yapmış gibi sayıldığını söylüyorlar. Tamamen UYDURMA! Üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra aslında bu sistem ücretsiz değildi ya da ücretsiz kısmı sona erdi bundan böyle para göndermeniz gerekli diye bir bildirim yapıyorlar. Sizlerin dahil olduğunuzu iddia ettikleri sistemden çıkmak isteseniz dahi para istemeye başlayıp, para vermezsen hacze geliriz korkutmasıyla, onlarca insandan binlerce lira almış durumdalar ve belki de ben bu satırları yazarken onlar bu iğrenç mesailerine devam ediyorlardır.

Avukat Bu İşin Neresinde?

Başından söyleyeyim, yasa dışı olan bu sistemde avukat bu işin hiçbir yerinde değil.

Birçok avukat arkadaşımın ve yakın gelecekte benim başıma gelen durum ise; üstte anlattığım olayın ikinci aşaması olmuş oluyor.

Mağdurlara; ” Avkt. Emre ALICI
Gecikmiş olan Check-Up ve FKS sigortanızın borcundan dolayı 3.217 TL haciz işlemleri başlatılacaktır. Gün içerisinde geri dönüş yapmanız durumunda indirim sağlanacaktır. Son ödeme tarihi: 15.01.2016’dır. İrtibat tel: .. “ şeklinde mesajlar gitmekteymiş. Bu mesajların gitmesinin haberini kısa sürede almam ile savcılıkta gerekli suç duyurusunda bulundum, adli süreç hali hazırda devam ediyor.

Garip olan kısım ise; mağdurlara irtibat no olarak verilen numarayı ben de aradım ve karşıma çıkan dolandırıcı bana da kendini Avukat Emre Alıcı olarak tanıttı. Dolandırıcı olan aklı evvelin bilmediği bir şey vardı Türkiye Barolar Birliği’ne kayıtlı Türkiye’de 1 avukat var, o da benim! Bu da dolandırıcının foyasının ortaya çıkması için 10 saniyelik bir araştırmayla ortaya çıkabiliyor.

Gelelim İşin Özüne; Bu Nedir Biliyor Musunuz?

Bu tam anlamıyla bir ayıptır, rezilliktir, pespayeliktir. Bu; avukatlık mesleğinin dibine çok yakından konmuş bir dinamittir. Bu durum, hukuk peşinde tarafsız ve objektif meslek icrasını sağlamaya çalışan avukatlara yapılmış ve kabul edilemez bir yaklaşımdır. Bu yaşananlar ve belki hala yaşanıyor olanlar, mesleğimizin geleceği açısından bizleri endişelendiren, mide bulandıran küçük sineklerdir.

Gelelim Halk için Kamu Spotuna

Sevgili okuyucu, hukuktantel dol ve ilgili konulardan bilgin olmayabilir ancak şunu unutma, seni arayarak ya da sana mesaj atarak para isteyen şarlatanlara karşı asla para ödemek, göndermek zorunda değilsin. Nasıl ki hakim, savcı, polis, asker para istemiyorsa normal şartlarda hiç tanımadığın bir avukat da senden para istemez. Mesaj atanı tanımıyorsan, bugüne kadar ilk kez böyle bir şey başına geliyorsa, kişiyi tanısan dahi o telefonu sessizce yere bırak ve ismi geçen gerçek ilgiliyi bulup haberdar et, ardından bu baskılar ve tehditler artıyorsa ilgili makamlara da gerekli adli sürecin başlaması için şikayet dilekçeni ver. Sakın ha! Boşver deme, ortada bir sıkıntı olduğunu düşündüğün halde susar isen, bugün önemsemediğin konu seni yarın mağdur edebilir.

*Bkz. Teşekkür etmekle birlikte Show Haber’e ilgili konu ile ilgili verdiğim röportaj linki: https://www.youtube.com/watch?v=bpis04S18ks

**Aynı şekilde Bkz. http://www.haberturk.com/gundem/haber/1180046-izmirde-telefon-dolandiriciligi-operasyonu ilgili haberde de İzmir’de aynı şekilde kurulmuş bir çete çökertildi, darısı İstanbul’un başına!

İlgili haberlerden ve bu yazıdan yakınlarınızı bilgilendirirseniz en azından birtakım mağduriyetlerin önüne geçmiş oluruz zaten bu haberi izleyen dolandırıcı tayfası çoktan hatları kapatmış durumda.

***Not: Özellikle son 10 gün içerisinde yukarıda benim de ismimin geçtiği bir mesaj alan kişiler ile hali hazırda dolandırıcılara para ödemiş kişilerin benimle iletişime geçmelerini rica ediyorum. / Mail: [email protected], Twitter: @aliciemre

Hukukla kalmak dileğiyle!

Av. Emre ALICI

19.01.2016

Kadıköy/İSTANBUL

Yazar: Emre ALICI

Ayrıca bknz.

Endikasyon Dışı İlaç Kullanımında Hukuk Mücadelesi

Herkesçe malumdur ki ülkemizde, dünyadaki örneklerine paralel şekilde kanser hastalığının arttığı açıkça görülmektedir. Son yıllarda …