Anasayfa / Avukat / Avukattan Açlık Grevi

Avukattan Açlık Grevi

Müvekkili F.S.’nin, eşi tarafından başka bir kadınla aldatılması üzerine açtığı davada, hakimin “hukuka aykırı davrandığını” öne süren ve 15 yıldır avukat olan A.E., açlık grevine başladı. Eyleminin amacının hukuk alanında yaşanan ihlallere dikkat çekmek olduğunu söyleyen Avukat A.E., “Yapacak başka bir şey kalmayınca açlık grevine başladım’” dedi.

Üzerinde cüppesi ile İstanbul Sirkeci Adliyesi’nin Baro Odası’nda tek başına protesto eylemini başlatan Av. A.E., “Bu mağduriyeti Türkiye’de başka bir kadın ya da başka bir erkek müvvekil de yaşayabilirdi. İşte bu nedenle, benim amacım sadece müvekkilimi savunmak değil, yargı alanında yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekmek ve bu alanın tartışmaya açılmasını sağlamaktır’’ diye konuştu.
Türkiye’de davaların şansa bırakıldığını belirten Avukat A.E., yargı alanında yer alan tüm kesimlerin eğitimden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Yetkilileri sorumluluklarını yerine getirmediğini vurgulayan A.E., ‘’Sadece hukuk istiyorum!’’ sözleriyle Adalet Bakanlığı’na seslendi.

Polis, Eylemden Rahatsız Oldu
Avukat A.E.’nin basınla konuşmasından rahatsız olan Sirkeci Adliyesi’nde görevli polisler, “Burada basına demeç verilmez. Yasalara aykırıdır” diyerek, A.E.’nin Adliye’deki baro odasından çıkmasını istedi. Ancak A.E., polisin tavrına karşı “Baro odası baronundur” yanıtı vererek sürdürmeye devam etti. Bunun üzerine Polisler konuyu savcılıkla görüşeceklerini dile getirerek odayı terk etti. İstanbul Barosu Üyesi A.E., 3 gün boyunca, 12.00-17.00 arasında Sirkeci Adliyesi Baro Odası’nda eylemini sürdürecek.

Olay, Davanın Geçmişi
Yurttaş F.S., eşinin kendisini aldatması üzerine avukatı A.E’le birlikte Sirkeci ….. Aile Mahkemesi’nde boşanma dava açmış ve boşanma dilekçesine, maddi ve manevi tazminat, çocukların velayeti, çocuklar ve kendisi için tedbir nafakası, yoksulluk ve iştirak nafakası ile tapu kayıtlarına bildirilen taşınmazlara tedbir konulması yönündeki taleplerini de eklemişti.
Ancak Hakim Y, tedbir taleplerini gerekçesiz olarak ret etmişti. Bunun üzerine Avukat A.E., Hakim ……..’ı Adalet Bakanlığına şikayet etmiş ve reddi hakim talebinde bulunmuştu.
… Aile Hukuk Mahkemesi’nde talepleri ret edilmesi ve davalı kocanın mallarını elden çıkarmaya başlaması üzerine davacı eş F.S. ve Avukatı A.E., Sirkeci … Aile Mahkemesi’ne, “Edilmiş Malların Tasfiyesi” davası açmış, fakat bu davada da talepleri gerekçesiz ret edilmişti.
Ret kararına rağmen davacı taraf taleplerini bir çok kez yinelemiş ancak her seferinde olumsuz yanıt almıştı. Bunun üzerine Avukat A.E., Sirkeci … Aile Mahkemesi Hakimi ……..’in hukuka aykırı davranarak müvekkiline zarar verdiğini belirterek açlık grevi yapma kararı aldı.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN

Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.