Anasayfa / Anket / “Hukukçular ve Sosyal Ağlar” Anket Sonuçları

“Hukukçular ve Sosyal Ağlar” Anket Sonuçları

Mayıs ayında sitemizde yayınladığımız, “Hukukçular ve Sosyal Ağlar” konulu anketimiz , ankete katılım sağlayan hukukla ilgili kimselerin sosyal ağ kullanımıyla ilgili olarak ilginç sonuçlar verdi. Sonuçları Hukuk Sokağı takipçileri ile paylaşıyoruz:

Katılımcı Profili

Ankete katılım sağlayanların %65’ini öğrenciler oluşturuyor. Avukatlar tarafından %17 katılım sağlanırken, adliye personelinin oranı %5. Katılımcıların %3’ü meslek şıklarında Cumhuriyet Savcısı ve %3’ü de akademisyen seçeneğini işaretlemiş. %8’lik bir oran ise meslek seçeneğini boş bırakmış ya da hukuk dışı bir meslek yazmış. Anketimiz hukukçuların sosyal ağ kullanımına yönelik olduğundan bu katılımcılarımızın cevaplarını değerlendirmeye almadık.

Sosyal Ağları Kullanım Amacı

Birden fazla seçeneğin işaretlenebildiği “Sosyal ağları ne amaçla kullanıyorsunuz?” sorusuna %69, “arkadaşlarının ne yaptığını görmek”, %64 ise “mesleki bilgi alışverişinde bulunmak” seçeneğini işaretlemiş. Bundan sonra sırasıyla %36 “sohbet etmek”,  %31 “profil güncellemek”, %16 “yeni arkadaşlar edinmek”, %15 “oyun oynamak” seçeneklerini işaretlemiş.

Bu oranlar hukuk öğrencileri ve diğer meslek gruplarında aşağı yukarı değişmiyor. Kullanım amaçları tüm meslek gruplarında neredeyse aynı.

Hangi Sosyal Ağlar Kullanılıyor?

Birden fazla seçeneğin işaretlenebildiği soruda, ankete katılım sağlayanların %79’unun Twitter hesabı bulunuyor. Facebook ise %70’lik oran ile ikinci sırada. Katılımcıların %40’ı Google+, %33’ü Youtube, %16’sı Blogspot, %14’ü Foursquare, %12’si Instagram, %12’si Tumblr, %9’u Linkedin hesabına sahip.

En çok kullanılan ilk üç ağ ise sırasıyla Twitter, Facebook, Youtube.

Sosyal Ağlarda Geçirilen Vakit

Sosyal ağlarda günde 1-2 saat harcadığını söyleyenlerin oranı %42. Her gün 2-4 saat sosyal ağlarda zaman geçirenlerin oranı ise %33. %12’lik orana sahip bir kesim ise, her gün giriş yapmadığını söylüyor. Katılımcıların %10’u ise, günde 4 saatten fazla sosyal ağlarda vakit geçirdiğini belirtmiş. Bu zaman, öğrenciler arasında biraz daha artış gösteriyor.

Mobil Kullanımı

“Sosyal ağlara mobil cihazlardan bağlanıyor musunuz?” sorusunu sorduğumuz anket katılımcılarımızın dörtte üçü “evet” seçeneğini işaretledi. Bu da mobil cihazların kullanımının artışının sürdüğünü ortaya koyuyor.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.