Anasayfa / Adliye / İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Açılıyor

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı Açılıyor

Dünyanın en büyük adalet sarayı ünvanına sahip olan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nın 2012 Ocak ayında açılacağı duyuruldu. Kartal Adalet Sarayı olarak duyurulan yeni adalet sarayımızın ismi İstanbul Anadolu Adalet Sarayı olacak ve kısa bir süre önce faaliyete giren Avrupa’nın en büyük adalet sarayı ünvanına sahip Çağlayan Adalet Sarayı’nın ismi de İstanbul Avrupa Adalet Sarayı olarak anılmaya başlayacak.

Çağlayan Adalet Sarayı ile birlikte Avrupa yakasındaki pek çok adliye tek bir çatı altında toplanmıştı. Şimdi Kartal’daki İstanbul Anadolu Adalet Sarayı da Anadolu yakasındaki adliyelerin büyük bir bölümünü tek bir çatı altında toplayacak.

Kısa bir süre önce faaliyete başlayan Kadıköy-Kaynarca Metro Hattı da bu adliyeye gidecek insan trafiğinin büyük yükünü karşılayacak. Karşıdan gelip bu adliyeye ulaşmak isteyenler için Zincirlikuyu-Kadıköy Metrobüs hattı aktarması ile birlikte Kadıköy-Kaynarca metrosu en uygun ulaşım yöntemi olacak gibi gözüküyor. Buna alternatif olarak Eminönü, Beşiktaş gibi belli noktalardan Kartal’a yapılması muhtemel vapur seferleri de düşünülebilir tabi.

Mimar Haldun Erdoğan tarafından tasarlanan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nı sayılarla ifade etmek gerekirse; tam 4 futbol stadı büyüklüğünde olan yapı 5 bloktan oluşuyor. 298 mahkeme salonu yer alan adliyede 550’si hakim ve savcı olmak üzere 4 bin personel görev alacak. Temizlik, güvenlik gibi yan işlerde görev alacak personelle birlikte bu sayının 5 bini bulacağı tahmin ediliyor.

 

 

Yazar: Bahadırhan

X